Elektromobil tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Avval xabar qilinganidek, shu yil 10-oktabr kuni davlatimiz rahbari elektromobil tarmog‘ini rivojlantirishga oid taqdimot bilan tanishgan edi. Unda berilgan topshiriqlar asosida, yurtimizda elektromobillar ishlab chiqarishni tashkil etish, quvvatlash stansiyalarini ko‘paytirish bo‘yicha takliflar tayyorlandi.
Prezident huzurida o‘tkazilgan navbatdagi yig‘ilishda ushbu takliflar muhokama qilindi.
Mutasaddilar tarmoqda ishlab chiqarishni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash zarurligi haqida fikr bildirdi. Jumladan, respublikada ishlab chiqarilgan elektromobillarni utilizatsiya yig‘imidan, ularning butlovchi va ehtiyot qismlari, jihozlari, xomashyo materiallarini bojxona bojidan ozod etish mo‘ljallanmoqda. Shuningdek, ishlab chiqarish jarayoni to‘liq yo‘lga qo‘yilguncha investorlarga muayyan miqdordagi elektromobillarni imtiyozli shartlar asosida olib kirishga ruxsat berish taklif etilmoqda.
Davlatimiz rahbari avvalgi taqdimotda aholi o‘rtasida elektromobillar ommalashishi uchun uning xaridini rag‘batlantirish zarurligini aytgan edi. Shundan kelib chiqib, O‘zbekiston elektromobillarini sotib olish uchun olinadigan kredit foizlarining ma’lum bir qismi davlat tomonidan qoplab berilishi ko‘zda tutilmoqda.  2023-2025-yillarda davlat boshqaruvi organlari, mahalliy hokimliklar va davlat ulushi 50 foizdan ko‘p bo‘lgan korxonalarning elektromobillar xarid qilishi ham qo‘llab-quvvatlanadi. Elektromobillarda yo‘lovchi tashish xizmati ko‘rsatuvchi shaxslarga litsenziya uchun davlat boji to‘lashda yengillik beriladi.
Ma’lumki, elektromobil ishlab chiqarish uchun kerakli xomashyolardan biri mis. Yurtimizda mis klasterlari tashkil etilmoqda. Bundan foydalanib, ushbu klasterlarda elektromobillar va quvvatlash stansiyalari uchun butlovchi qismlar tayyorlanadi.
Kadrlar masalasi ham juda muhim. Shu bois Turin politexnika universiteti huzurida Elektromobillar va ularning infratuzilmasi bo‘yicha ilmiy-tadqiqot laboratoriyasi tashkil etish, professor-o‘qituvchilar va mutaxassislarni rivojlangan davlatlarga malaka oshirishga yuborish rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda mutasaddilar ushbu chora-tadbirlar natijasida respublikamizda yiliga 15-25 mingta elektromobil ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish mumkinligini qayd etishdi.
Davlatimiz rahbari bu yo‘nalish avtomobilsozlikda raqobat yaratishi kerakligini ta’kidladi. Berilayotgan imkoniyatlarni sohaga qiziqish bildirgan ishbilarmonlar bilan muhokama qilib, ularning fikr va takliflari asosida imtiyozlarni yanada kengaytirish, tarmoqqa tadbirkorlarni jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Texnik jihatdan tartibga solish agentligiga elektromobillar va ularning butlovchi qismlarini ishlab chiqarish bo‘yicha xalqaro standartlarni joriy etish vazifasi qo‘yildi.

Рассмотрены предложения по развитию электромобильной отрасли
Как сообщалось ранее, 10 октября текущего года глава нашего государства ознакомился с презентацией о развитии электромобильной отрасли. На основе данных тогда поручений были подготовлены предложения по организации производства электромобилей и увеличению количества зарядных станций в нашей стране.
Эти предложения были обсуждены на очередном совещании при Президенте.
Ответственные лица отметили необходимость государственной поддержки отрасли. В частности, планируется освободить электромобили, произведенные в республике, от утилизационного сбора, ввозимые для них комплектующие и запасные части, оборудование и сырье - от таможенной пошлины. Также предлагается разрешить инвесторам ввозить определенное количество электромобилей на льготных условиях, пока не будут полностью налажены производственные процессы.
На прошлой презентации глава государства указывал на необходимость популяризации использования электромобилей и стимулирования их приобретения среди населения. С учетом этого предусматривается, что определенная часть процентов по кредиту, выдаваемых на покупку электромобилей местного производства, будет компенсироваться государством. В 2023-2025 годах также будет оказываться поддержка в приобретении электромобилей органами государственного управления, хокимиятами и предприятиями с государственной долей более 50 процентов. Лицам, оказывающим услуги по перевозке пассажиров на электромобилях, будет предоставляться ​​льгота по уплате госпошлины за лицензию.
Как известно, одним из необходимых для производства электромобилей видов сырья является медь. В нашей стране создаются медные кластеры. На их базе будет развернуто производство компонентов для электромобилей и зарядных станций.
Важное внимание уделено вопросам подготовки кадров. Планируется создать научно-исследовательскую лабораторию по электромобилям и их инфраструктуре в Туринском политехническом университете, направлять преподавателей и специалистов на повышение квалификации в развитые страны.
На совещании ответственные лица отметили, что в результате этих мер в республике можно поэтапно наладить выпуск 15-25 тысяч электромобилей в год.
Глава государства подчеркнул, что данное направление должно создать конкуренцию в автомобильной отрасли. Дано указание обсудить создаваемые возможности с потенциальными инвесторами, на основе их мнений и предложений расширить меры поддержки, привлечь частный сектор в отрасль.
Перед Агентством по техническому регулированию поставлена задача внедрить международные стандарты производства электромобилей и их комплектующих.