Qashqadaryo viloyati hamda elektr energiyasi tarmog‘ida amalga oshiriladigan loyihalar ko‘rib chiqildi
• 15.03.2021
Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-mart kuni Qashqadaryo viloyatida hamda elektr energiyasi tarmog‘ida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Qashqadaryo viloyatida hamma tarmoqlar bo‘yicha salohiyat yuqori. Sanoat uchun zarur xomashyo resurslari, xizmat ko‘rsatish uchun infratuzilma, qishloq xo‘jaligi uchun yer-suv va tajriba bor. Shulardan kelib chiqib, to‘qimachilik, qurilish materiallari, kimyo va oziq-ovqat sanoati, turizm, uzumchilik, bog‘dorchilik va chorvachilik asosiy “o‘sish nuqtalari” sifatida belgilab olingan.
Joriy yil uchun umumiy qiymati 11 trillion 300 milliard so‘m bo‘lgan 1 ming 125 ta hududiy loyiha shakllantirilgan. Xususan, sanoat sohasida 296 ta, xizmat ko‘rsatishda 449 ta, qishloq xo‘jaligi tarmog‘ida 380 ta korxona tashkil etilishi rejalashtirilgan. Bunda iqtisodiy samaradorlik va bandlikka alohida e’tibor qaratilgan. Bo‘lg‘usi korxonalarda yiliga 6 trillion so‘mlikdan ziyod mahsulot ishlab chiqarish quvvati yaratiladi. Bu 131 million dollarlik import o‘rnini bosish, 180 million dollarlik eksport qilish imkonini beradi. 19 mingdan ziyod kishi ish bilan ta’minlanadi.
Masalan, paxta-to‘qimachilik klasterlari tomonidan 26 ta loyiha taklifi bildirilgan. Shundan 10 tasi tayyor mahsulot ishlab chiqarishga qaratilgan. Bularning natijasida paxta xomashyosini viloyatning o‘zida qayta ishlash darajasiga sezilarli oshadi. Birgina shu tarmoqda 7 ming 600 dan ziyod ish o‘rni tashkil etiladi.
Qashqadaryoda yiliga 106 ming tonna gipsokarton, 102 ming kvadrat metr kafel va boshqa qurilish materiallariga talab bor. Lekin, kerakli xomashyo bo‘lishiga qaramay, viloyatda bu mahsulotlar umuman ishlab chiqarilmas edi. Shu bois bu sohada bir nechta loyiha rejalashtirilgan.
Misol uchun, Chiroqchi tumanida 210 milliard so‘mlik loyiha evaziga gipsokarton, pardozbop toshlar, gazobeton, temir-beton konstruksiyalar ishlab chiqarish mo‘ljallangan. Buning natijasida uy-joylar qurilishida 1 kvadrat metr tannarxini 25 foizgacha qisqartirish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Shuningdek, Chiroqchi tumanida kafel ishlab chiqarish, Shahrisabz shahrida granit va marmarni qayta ishlash bo‘yicha loyihalar ham bor.
Qashqadaryoning tog‘li tumanlari meva-sabzavot, uzum, kartoshka, kovrak kabi bozorbop mahsulotlar yetishtirishga, dasht hududlar chorvachilikka ixtisoslashtirilgan. Jumladan, Nishon tumanida chorva kompleksi tashkil etib, sutni qayta ishlash bo‘yicha 110 milliard so‘mlik loyihaga kirishilgan. Bu majmuada 614 bosh naslli qoramol boqilib, yiliga 5 ming 760 tonna sut mahsulotlari tayyorlanadi. 230 nafar qishloq aholisi ishli bo‘ladi.
Shahrisabz tumanining tog‘oldi qishloqlarida kartoshka va sabzavotlar yetishtirish loyihalari ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jahatdan muhim. Buning uchun aholiga yer ajratib berilib, mahsulotlar kooperatsiya asosida sotib olinadi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, shu hududning o‘zidan viloyatda kartoshkaga bo‘lgan talabning 34 foizini ta’minlash mumkin. Bu ishlarga 6 ming 500 dan ziyod aholini jalb etib, ularga daromad manbai yaratish maqsad qilingan.
Davlatimiz rahbari loyihalarni bir-biriga yaqin, ixcham joylashtirib, kommunikatsiya xarajatlarini kamaytirish, hududiy korxonalarni yirik sanoat tarmoqlari bilan bog‘lash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Har bir loyiha zamirida aholini ish bilan ta’minlash masalasi yotgani uchun ularga mablag‘larni tezroq ajratish zarurligini ta’kidladi.
Taqdimotda joriy yilda elektr energetikasi sohasida amalga oshiriladigan loyihalar ham ko‘rib chiqildi.
Ma’lumki, aholi va iqtisodiyot tarmoqlarining elektr energiyasiga bo‘lgan talabi yildan-yilga ortib bormoqda. Buni ta’minlash maqsadida eskirgan podstansiyalar va uzatish tarmoqlari bosqichma-bosqich yangilab kelinmoqda.
Xususan, bu yil magistral elektr tarmoqlari bo‘yicha umumiy qiymati 140 million dollar bo‘lgan 6 ta loyiha rejalashtirilgan. Ulardan biri 14 ta podstansiyani modernizatsiya qilish loyihasidir. Buning samarasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda jami 1 ming 430 MVt qo‘shimcha quvvat yaratiladi. Yana bir muhim jihati, ushbu podstansiyalardagi yillik elektr energiyasi isrofi 1,5 million dollarga, ta’mirlashga sarflanadigan xarajatlar qariyb 16 million dollarga kamayadi. Hisobga olish tizimidagi xatoliklar barham topadi.
Qolgan 5 ta loyiha yangi podstansiyalar va magistral elektr uzatish tarmoqlarini qurish hamda tiklashga qaratilgan.
Past kuchlanishli elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha ham keng ko‘lamli ishlar belgilangan. Xususan, 15 ming kilometr elektr uzatish tarmoqlarini, 4 mingta transformatorni yangilash choralari ko‘rilgan. Bu ishlar natijasida yurtimizdagi 5 ming 377 ta mahallaning elektr ta’minoti yaxshilanadi.
Prezidentimiz bu loyihalarning iqtisodiy samardorligi va ijtimoiy ahamiyatini alohida ta’kidlab, ularni sifatli bajarish, elektr energiyasi ta’minoti barqarorligini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Рассмотрены проекты, реализуемые в Кашкадарьинской области и электроэнергетике
Президент Шавкат Мирзиёев 15 марта ознакомился с презентацией инвестиционных проекты, которые планируется реализовать в Кашкадарьинской области и электроэнергетической отрасли.
Кашкадарьинская область имеет высокий потенциал во всех отраслях. Регион облает необходимым сырьем и инфраструктурой для промышленности, водными, земельными ресурсами и опытом для сельского хозяйства. В связи с этим основными "точками роста" области определены текстильная промышленность, индустрия строительных материалов, химическая и пищевая промышленность, туризм, виноградарство, садоводство и животноводство.
Для реализации в нынешнем году сформировано 1 125 проектов на сумму 11 триллионов 300 миллиардов. В частности, планируется создать 296 промышленных предприятий, 449 предприятий в сфере услуг и 380 предприятий в сельском хозяйстве. Особое внимание уделяется экономической эффективности и занятости. Будущие предприятия смогут производить продукцию более чем на 6 триллионов сумов в год. Это позволит обеспечить замещение импорта на 131 миллион долларов и экспорт на 180 миллионов долларов. Намечено обеспечить работой более 19 тысяч человек.
В их числе 26 проектных предложений от хлопково-текстильных кластеров, включая 10 проектов, ориентированных на выпуск готовой продукции. В результате уровень переработки хлопка-сырца в регионе значительно повысится. В одном только текстильном секторе будет создано более 7,6 тысячи рабочих мест.
Строительные организации Кашкадарьи используют 106 тысяч тонн гипсокартона, 102 тысячи квадратных метров кафеля и других строительных материалов в год. Однако, несмотря на наличие необходимого сырья, эта продукция в самом регионе не производится. В связи с этим подготовлено несколько проектов.
Так, проект стоимостью 210 миллиардов сумов предусматривает организацию в Чиракчинском районе производства гипсокартона, декоративного камня, газобетона, железобетонных конструкций. В результате можно будет до 25 процентов снизить себестоимость 1 квадратного метра строящегося жилья.
Представлены также проекты по производству кафеля в Чиракчинском районе, переработке гранита и мрамора в городе Шахрисабзе.
Горные районы Кашкадарьи специализируются на выращивании плодоовощной продукции, винограда, картофеля, кузинии, а степные районы - на животноводстве. В частности, стартовал проект по созданию животноводческого и молочного комплекса в Нишанском районе на 110 миллиардов сумов. В комплексе будут выращивать 614 голов породистого крупнорогатого скота и производить 5 760 тонн молочной продукции в год. Работой будут обеспечены 230 сельских жителей.
Проекты по выращиванию картофеля и овощей в предгорных селах Шахрисабзского района имеют как экономическое, так и социальное значение. Для этого населению будут выделены земельные наделы, выращенная продукция будет закупаться на основе кооперации. По оценкам, это позволит обеспечить 34 регионального спроса на картофель. За счет этого планируется обеспечить работой и источниками дохода 6,5 тысячи местных жителей.
Глава государства дал указание разместить проекты близко друг к другу, чтобы снизить затраты на коммуникации, наладить взаимодействия между региональными предприятиями и крупными промышленными отраслями. Он подчеркнул, что в основе каждого проекта лежит вопрос трудоустройства, поэтому необходимо ускоренно решать вопросы финансирования.
В ходе презентации также рассмотрены проекты, которые намечено реализовать в 2021 году в электроэнергетике.
Как известно, спрос населения и экономики на электроэнергию растет с каждым годом. Для его удовлетворения модернизируются устаревшие подстанции и передающие сети.
В частности, в этом году по магистральным электросетям запланировано 6 проектов на сумму 140 миллионов долларов. В их числе проект по модернизации 14 подстанций. В результате в Республике Каракалпакстан и регионах появится 1 430 МВт дополнительной мощности. Более того, потери электроэнергии на этих подстанциях сократятся на 1,5 миллиона долларов, а стоимость обслуживания - почти на 16 миллионов долларов в год. Сойдут на нет ошибки в системе учета.
Остальные 5 проектов направлены на строительство новых подстанций, прокладку и восстановление магистральных линий электропередачи.
Планируется также масштабная работа по модернизации электрических сетей низкого напряжения. В частности, будут приняты меры по обновлению 15 тысяч километров линий электропередачи и 4 тысяч трансформаторов. В результате улучшится электроснабжение 5 377 махаллей страны.
Подчеркнув экономическую эффективность и социальную значимость этих проектов, Президент дал поручения по качественной реализации и повышению стабильности электроснабжения.