Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида оптик толали алоқа тармоқлари лойиҳалаштирилиб ўрнатилади
Ўзбекистоннинг «ЭЛEКТРҚИШЛОҚҚУРИЛИШ» АЖ Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида оптик толали алоқа тармоқларини лойиҳалаш, харид қилиш ва ўрнатиш лойиҳасини амалга оширади.
Лойиҳада 1-пакет Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида оптик толали алоқа тармоғини қуриш кўзда тутилган.
Мазкур лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 3 февралдаги “Жаҳон банки иштирокида “Электр энергетика секторини трансформация қилиш ва барқарор электр узатиш” лойиҳасини амалга ошириш ҳамда республика магистрал электр тармоқлари тизимини ривожлантириш ва унинг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-113-сон қарорига мувофиқ амалга оширилмоқда.
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан ўтказилган халқаро тендер савдолари якунлари бўйича тайёрланган ҳисобот харид комиссияси ҳамда Жаҳон банки томонидан тасдиқланди.
Ўзбекистоннинг «ЭЛEКТРҚИШЛОҚҚУРИЛИШ» АЖ компанияси 3,171,282.00 АҚШ доллари доллари миқдоридаги таклиф этилган нарх билан 1-пакетда яъни Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида оптик толали алоқа тармоғини қуриш бўйича ғолиб деб топилди.
Ғолиб компания билан музокаралар ўтказилиб бугун, 2025 йил 29 апрель куни шартнома имзоланди.
Лойиҳа Жаҳон банки томонидан молиялаштирилган бўлиб 2025–2026 йилларда амалга оширилиши белгиланган.
Ушбу лойиҳа телекоммуникация тармоқларини модернизация қилиш компонентининг бир қисми бўлиб, Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида оптик толали тармоқ инфратузилмасини лойиҳалаш, харид қилиш ва ўрнатиш орқали қуришни мақсад қилган. Бу оптик толали алоқа тармоғини қуриш лойиҳасининг саккизта пакетидан бири ҳисобланади.

Проект включает в себя проектирование, закупку и монтаж оптоволоконных сетей в Андижане, Намангане и Фергане.
Данный проект реализуется в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-113 от 3 февраля 2022 года «О мерах по реализации проекта «Трансформация электроэнергетического сектора и устойчивая передача электроэнергии» с участием Всемирного банка, а также по развитию и повышению эффективности системы магистральных электрических сетей республики».
Оценочный отчет по результатам международного тендера, проведенного АО «Национальные электрические сети Узбекистана», согласован экспертной комиссией и Всемирным банком.
Компания «АО ELEKTRQISHLOQQURILISH» признана победителем тендера по проектированию и монтажу оптоволоконных сетей связи в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях с предложенной стоимостью 3,171,282.00 доллара США.
29 апреля 2025 года состоялись переговоры с победителем и подписан контракт.
Проект финансируется Всемирным банком и предусмотрен к реализации в период с 2025 по 2026 годы.
Этот пакет является частью компонента модернизации телекоммуникационных сетей и нацелен на проектирование, монтаж оптоволоконных кабелей в Андижане, Намангане и Фергане. Данный проект является одним из восьми пакетов по проектирование и монтажу оптоволоконных кабелей и сетей связи. Продолжаются международные тендерные торги по следующим пакетам.