uza.uz — “ЎзМЭТ” АЖ балансига қабул қилинган подстанциялар фаолияти ўрганилмоқда
Шу кунларда "Ўзбекистон МЭТ" АЖ бошқаруви раиси Дадажон Исақулов бошчилигидаги ишчи гуруҳ хизмат сафари билан мамлакатимиз ҳудудларида бўлиб, подстанциялар фаолияти билан яқиндан танишмоқда.
Хизмат сафари чоғида ишчи гуруҳ “Самарқанд магистрал электр тармоқлари" филиали мутахассислари билан биргаликда ҳудудда электр таъминоти барқарорлигини таъминлаш ва 2025/2026 йил куз-қиш мавсумини муваффақиятли ўтказиш бўйича жорий таъмирлаш режасини кўриб чиқди. Шундан сўнг масъулларга қўшимча топшириқлар ва кўрсатмалар берди.
Шунингдек, ишчи гуруҳ Самарқанд вилояти Пахтачи туманида жойлашган 35/10 кВ кучланишли "Баҳор" подстанциясида бўлиб, электр қурилмаларининг ишчи ҳолати, юкламаси ва эстетик ҳолатини кўздан кечирди. Мутахассисларга бир қатор вазифалар юклатилди.
Дадажон Исақулов подстанцияда ёнғин хавфсизлиги қоидаларига риоя этиш ҳолатини ҳам ўрганди. Шунингдек, подстанцияга кирувчи ва ундан чиқувчи линиялар контакт бирикмаларини навбатдан ташқари назорат кўригидан ўтказиш юзасидан масъул ходимларга аниқ топшириқлар берди.
Жамият ахборот хизматига кўра, мазкур хизмат сафари Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарорига асосан 2025 йил 1 июндан мазкур ташкилот  балансига қабул қилинган подстанциялар фаолиятини ўрганишга қаратилган.
Эслатиб ўтамиз, шу кунга қадар бу каби ўрганиш ишлари Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм ва Навоий вилоятларида ҳам олиб борилди.

В ходе служебной поездки рабочая группа совместно со специалистами филиала «Самаркандские магистральные электрические сети» изучила текущий план ремонтных работ для обеспечения стабильного электроснабжения региона в осенне-зимний период 2025/2026 годов. Ответственным лицам даны дополнительные указания и поручения.
Рабочая группа также посетила подстанцию «Бахор», расположенную в Пахтачинском районе Самаркандской области. В ходе осмотра были проанализированы техническое состояние, эксплуатационные нагрузки электрооборудования. Перед специалистами был поставлен ряд важных задач.
Кроме того, проведена проверка соблюдения правил пожарной безопасности на подстанции. Даны конкретные поручения ответственным сотрудникам по проведению внеплановой проверки состояния контактных соединений оборудования подстанции.
Как сообщает информационная служба АО «Национальные электрические сети Узбекистана», данная поездка направлена на изучение работы подстанций, принятых на баланс организации с 1 июня 2025 года согласно соответствующему постановлению Кабинета Министров.
Следует отметить, что на сегодняшний день аналогичные изучения также проведены в Республике Каракалпакстан, Хорезмской и Навоийской областях.