Акциядорлик жамиятининг 2025 йил 6 ойлик молиявий ҳисоботлари халқаро стандартлар асосида тузилди
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти Молиявий ҳисоботларни халқаро стандартлар асосида юритиш бўлимининг 2025 йил 6 ойлик учун МҲХС талабларига мувофиқ тузилган консолидациялашган (жамланма) молиявий ҳисоботларини эълон қилиш бўйича маълумот
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Молиявий ҳисоб тизимини халқаро талаб ва стандартларга мувофиқ такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-282-сонли Қарори асосида йирик ташкилотларда шу жумладан, жамиятимизда молиявий ҳисоботларни халқаро стандартлар асосида тузиш бўйича амалий ишлар жадал суръатларда амалга оширилмоқда.
Жумладан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси Исакулов Дадажон Айнақулович олиб бораётган кенг кўламли ишлар натижасида жаҳондаги йирик тўртта аудитор-консалтинг компанияларидан бири ҳисобланган “Ernst & Young” МЧЖ компанияси томонидан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖнинг 2020–2024 йиллардаги ҳисоботи учун ижобий аудиторлик хулосалари берилган эди.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳамда “Uzassets” ҳамкорлигида йирик ташкилотларда шу жумладан, жамиятимизда молиявий ҳисоботларни халқаро стандартлар асосида тузиш ишларини,  риск (хатарлар)ларни таҳлил қилиш ва бошқариш тизимини, бюджетлаштириш, солиқ ҳисоби сиёсатини, бухгалтерия ҳисобини янада такомиллаштириш мақсадида катта тўртликка кирувчи PWC LLC консултантлари билан 2025 йил биринчи ярим йиллик ҳисоботларини тузишда амалий тавсия ва таклифлари, кўмаклари ёрдамида тузилди.
2025 йил 6 ойлик якунлари бўйича “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари (МҲХС) асосидаги консолидациялашган молиявий ҳисоботни эълон қилиш корхонамизнинг инвестицион жозибадорлигини оширишга қаратилган муҳим қадамлардан бири ҳисобланади.
Шу ўринда жадал суръатлар билан ривожланиб бораётган янги Ўзбекистоннинг энергетика соҳасидаги муҳим барқарор молиявий бошқарувида рейтинг ва ESG кўрсаткичлари, яшил иқтисодиётни ривожлантиришдаги халқаро стандартларни тан олиш ва амалиётга кенг тадбиқ этиш кўламини ошириш билан истиқболли келажак сари дадил қадам ташланмоқда.
✍️ Молиявий ҳисоботларни халқаро стандартлар асосида юритиш бўлими
30.06.2025 — Акциядорлик жамиятининг 2024 йил учун тузилган молиявий ҳисоботига “Ernst & Young” МЧЖ халқаро компанияси томонидан ижобий аудиторлик хулосаси берилди.
https://www.uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/6724
01.07.2024 — "Ўзбекистон миллий электр тармоқлари" АЖнинг 2023 йил учун тузилган молиявий ҳисоботига “Ernst & Young” МЧЖ халқаро компанияси томонидан ижобий аудиторлик хулосаси берилди.
https://www.uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/5387
03.07.2023 — Акциядорлик жамиятининг 2022 йил учун тузилган молиявий ҳисоботига “Ernst & Young”МЧЖ халқаро компанияси томонидан ижобий аудиторлик хулосаси берилди.

Акционерное общество подготовило финансовую отчетность за 6 месяцев 2025 года в соответствии с международными стандартами
Информация о публикации консолидированной (сводной) финансовой отчетности АО “Национальные электрические сети Узбекистана” за 6 месяцев 2025 года, составленной в соответствии с требованиями МСФО отделом ведения финансовой отчетности по международным стандартам
В целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 24 февраля 2020 года № ПП–4611 “О дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности” в АО “Национальные электрические сети Узбекистана” проводится масштабная работа.
На основании Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП–282 “О мерах по совершенствованию системы финансовой отчетности в соответствии с международными требованиями и стандартами” в крупных организациях, в том числе в нашем обществе, активно осуществляются практические работы по подготовке финансовой отчетности в соответствии с международными стандартами.
В частности, в результате масштабной деятельности, проводимой председателем правления АО “Национальные электрические сети Узбекистана” Исакуловым Дадажоном Айнакуловичем, одной из четырех крупнейших мировых аудиторско-консалтинговых компаний — ООО “Ernst & Young” — были выданы положительные аудиторские заключения по отчетности АО “Национальные электрические сети Узбекистана” за 2020–2024 годы.
Совместно с Министерством экономики и финансов и “Uzassets” с целью совершенствования подготовки финансовой отчетности на основе международных стандартов в крупных организациях, в том числе в нашем обществе, а также для улучшения систем анализа и управления рисками, бюджетирования, налоговой учетной политики и бухгалтерского учета, при составлении отчетности за первое полугодие 2025 года были использованы практические рекомендации, предложения и поддержка консультантов компании PWC LLC, входящей в “большую четверку”.
Публикация консолидированной финансовой отчетности АО “Национальные электрические сети Узбекистана” за 6 месяцев 2025 года, подготовленной на основе Международных стандартов финансовой отчетности (МСФО), является одним из важных шагов, направленных на повышение инвестиционной привлекательности нашего предприятия.
В этом контексте в быстро развивающемся Новом Узбекистане в сфере энергетики предпринимаются уверенные шаги к перспективному будущему посредством расширения масштабов признания и широкого внедрения международных стандартов в таких направлениях, как рейтинговые и ESG-показатели, а также развитие “зеленой экономики” в рамках устойчивого финансового управления.