ЭНEРГEТИКА ВАЗИРЛИГИ: 2026 йилда иссиқлик электр станцияларида таъмирлаш кампанияси натижасида қўшимча 182 МВт қувват тикланади
2026 йилда иссиқлик электр станцияларида таъмирлаш кампанияси натижасида қўшимча 182 МВт қувват тикланади
Жорий йилда иссиқлик электр станциялари ва марказларида таъмирлаш кампанияси доирасида жами 35 та энергоқурилмада мукаммал ва ўрта таъмирлаш ишларини амалга ошириш режалаштирилган.
Жумладан, 9 та энергоблок, 12 та қозон қурилмаси, 6 та буғ-газ қурилмаси, 3 та газ-турбина қурилмаси, 3 та турбина қурилмаси ҳамда 2 та газ-поршень агрегати таъмирланади.
Ҳозирги вақтда генерация тизимининг асосини умумий ўрнатилган қуввати 13 277 МВт бўлган давлат иссиқлик электр станциялари ва марказлари ташкил этади. Уларда 153 та энергоқурилма ишламоқда, уларнинг 37 тасини (6 711 МВт ёки 51 фоизи) янги замонавий, энергия самарадор ҳамда тежамкор қурилмалар, қолган 116 тасини (6 566 МВт ёки 49 фоизи) анъанавий қурилмалар ташкил этади.
2026-2027 йиллар куз-қиш мавсумига тайёргарлик кўриш доирасида иссиқлик электр станцияларидаги таъмирлаш ишлари якунлангандан сўнг, мавжуд ишлаб чиқариш қувватлари электр энергияси бўйича 182 МВтга, иссиқлик энергияси бўйича эса 200 Гкал/соатга тикланади ҳамда ускуналарнинг эскириш даражаси 49 фоиздан 47 фоизга пасайишига эришилади.
⚡️Бу борада, мавсумга тайёргарлик жараёнида тасдиқланган иш режаларига қатъий риоя этиш, созлаш ишларини сифатли бажариш ҳамда ижро интизомини таъминлаш бўйича тегишли чора-тадбирлар белгиланган. Шу билан бирга, жорий таъмирлаш кампаниясини самарали ташкил этиш мақсадида маҳаллий мутахассислар малакасини ошириш ҳам амалга оширилади.
Шуни таъкидлаш лозимки, таъмирлаш ишларида ишлаб чиқарувчи корхоналар – “General Electric” (АҚШ), “Mitsubishi Corporation” (Япония), “Harbin Electric Corporation” (Хитой) компаниялари мутахассислари ҳам  иштирок этадилар.

В результате ремонтной кампании на тепловых электростанциях в 2026 году будет восстановлено 182 МВт дополнительной мощности
В их числе — 9 энергоблоков, 12 котельных установок, 6 парогазовых установок, 3 газотурбинные установки, 3 турбинные установки и 2 газопоршневых агрегата.
В настоящее время основу генерационной системы составляют государственные тепловые электростанции и централи общей установленной мощностью 13 277 МВт. На них эксплуатируются 153 единицы энергетического оборудования, из которых 37 установок суммарной мощностью 6 711 МВт (51 %) относятся к современным энергоэффективным и ресурсосберегающим технологиям. Остальные 116 единиц оборудования общей мощностью 6 566 МВт (49 %) представлены установками традиционного типа.
По завершению ремонтных работ в рамках подготовки к осенне-зимнему периоду 2026–2027 годов ожидается восстановление действующих производственных мощностей на 182 МВт по электрической энергии и на 200 Гкал/час по тепловой энергии. Кроме того, уровень износа оборудований снизится с 49 до 47 процентов.
⚡️В целях качественной подготовки к осенне-зимнему сезону утверждены соответствующие планы мероприятий, предусматривающие строгое соблюдение графиков работ, выполнение на высоком уровне наладочных мероприятий, а также обеспечение исполнительской дисциплины. Одновременно с этим, в рамках эффективной организации ремонтной кампании будет реализовано повышение квалификации местных специалистов.
Следует отметить, что к проведению ремонтных работ будут привлечены также специалисты компаний-производителей оборудования – «General Electric» (США), «Mitsubishi Corporation» (Япония) и «Harbin Electric Corporation» (КНР).