МАМЛАКАТ: Ўзбекистон Республикаси
Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати Халқаро тараққиёт ассоциациясидан (Банк) “Электроэнергетика секторини трансформация қилиш ва барқарор электр узатиш” (ESTART) Лойиҳаси харажатларини қоплаш учун молиялаштириш олди ва мазкур маблағларнинг бир қисмини консалтинг хизматларини молиялаштириш учун фойдаланмоқчи.
Консалтинг хизматлари («Хизматлар») мустақил экологик ва ижтимоий консалтинг хизматларини ўз ичига олади, жумладан: Ўзбекистонда юқори кучланишли ҳаво электр узатиш тармоғи (HEUT) қурилишига нисбатан молиявий битим тузилишидан олдин экологик ва ижтимоий соҳадаги комплекс ҳуқуқий текширувни (due diligence) ва Қоракўл подстанциясидан Нуробод подстанциясигача бўлган икки занжирли 500 кВ HEUT қурилиши Лойиҳасининг экологик ва ижтимоий (“E&S”) жиҳатларини молиявий ёпилишдан кейин умумий мониторинги.
Ушбу топшириқ бўйича бошланғич харид босқичи учун Техник топшириқ (ТТ) қуйидаги веб-сайтда жойлаштирилган:
https://cloud.uzbekistonmet.uz/index.php/s/Y9fPrTqyDgHJopL
“Ўзбекистон Миллий Электр Тармоқлари” АЖ ваколатли консалтинг фирмаларини («Консалтингчилар») Хизматларни кўрсатишда қизиқишни билдиришга таклиф этади. Манфаатдор Консалтинг компаниялар Хизматларни бажариш учун зарур малака ва тегишли тажрибага эга эканликларини тасдиқловчи маълумотларни тақдим этишлари керак. Қизқа рўйхатга кириш мезонлари:
• Йирик инфратузилма лойиҳаларида, электр узатиш ёки шунга ўхшаш инфратузилма соҳасида экологик ва ижтимоий консалтинг бўйича камида ўн (10) йиллик тегишли тажриба.
• Сўнгги етти (7) йил ичида камида учта (3) лойиҳада Мустақил Экологик ва Ижтимоий Консалтинг компания (MEIK) (ёки эквивалент роль) сифатида тасдиқланган тажрибаси (Тижорат банклари, экспорт кредит агентликлари ёки тараққиёт институтлари томонидан молиялаштириладиган лойиҳаларга устунлик берилади).
• Халқаро стандартларни қўллашнинг тасдиқланган тажрибаси, жумладан Экватор Тамойиллари (EP4), Халқаро Молия Корпорацияси Ижро Стандартлари (2012) ва Жаҳон Банкининг соғлиқни сақлаш, меҳнат ва атроф-муҳит (EHS Guidelines) бўйича кўрсатмалари.
• Атроф-муҳит ва Ижтимоий Таъсирни Баҳолаш (ESIA) Атроф-муҳит ва Ижтимоий Бошқарув Режаси (ESMP) таҳлилини, Атроф-муҳит ва Ижтимоий Ҳаракатлар Режаси (ESAP) ишлаб чиқишни, шунингдек қурилиш ва/ёки эксплуатацион мониторингни ўз ичига олган Экологик ва Ижтимоий Комплекс Ҳуқуқий Текширувни (ESDD) ўтказишнинг тасдиқланган тажрибаси.
• Тасдиқланган минтақавий тажриба, жумладан Ўзбекистонда ёки Марказий Осиёда ишлаш, шунингдек рус ва/ёки ўзбек тилларида ёрдам билан инглиз тилида хизмат кўрсатиш имконияти.
(Талаблардан бирортасига мос келмаслик дисквалификацияга олиб келади.)
Асосий экспертлар олдиндан танлаш босқичида баҳоланмайди.
Консалтингчилар ўз малакаларини ошириш мақсадида бошқа фирмалар билан бирлашишлари мумкин, бироқ бундай бирлашиш қўшма корхона ва/ёки субконсалтинг эканлигини аниқ кўрсатишлари шарт. Қўшма корхона тузилган тақдирда, унинг барча аъзолари танлов натижалари бўйича тўлиқ шартнома бўйича биргаликда ва алоҳида жавобгар бўладилар. Қўшма корхона иштирокчиларининг максимал сони иккита (2) билан чекланади.
Манфаатдор Консалтингчиларнинг эътибори Жаҳон Банкининг “Инвестицион молиялаштириш лойиҳалари бўйича қарз олувчилар учун харид қилиш тўғрисидаги низом”, 2025 йил сентябрь (“Харид қилиш тўғрисидаги низом”) нинг III, 3.14, 3.16 ва 3.17-bandlariga қаратилади, уларда Жаҳон Банкининг манфаатлар тўқнашуви бўйича сиёсати баён этилган.
Манфаатдор Консалтингчилар Хизматларни бажариш учун зарур малака ва тегишли тажрибага эга эканликларини тасдиқловчи маълумотларни тақдим этишлари шарт. Фирма Харид қилиш тўғрисидаги низомда назарда тутилган энг кам харажат асосида танлаш усули (LCS)), ушбу усулга кўра шартнома минимал техник талабларга жавоб берадиган таклифлар орасидан энг паст нархни таклиф этган фирмага берилади. Ушбу ҚИЗИҚИШНИ БИЛДИРИШ ТАКЛИФЛАРИ сўрови натижасида олдиндан танланган фирмалар таклифларни тақдим этишга расмий таклиф қилинади.
Қўшимча маълумотни иш вақтида қуйидаги манзилдан олиш мумкин:
“Ўзбекистон Миллий Электр Тармоқлари” АЖ
Осиё кўчаси, 42, Юнусобод тумани, Тошкент шаҳри 100084, Ўзбекистон Республикаси.
4-қават, 401-хона.
Тел.: +99871 236 66 33.
e-mail: pmu.modernization@gmail.com
ҚИЗИҚИШНИ БИЛДИРИШ ТАКЛИФЛАРИ аризалари тегишли тасдиқловчи ҳужжатлар билан бирга инглиз ва рус тилларида (зиддият юзага келганда инглиз тили устунлик қилади) pmu.modernization@gmail.com электрон почта манзилига 2026 йил 12 июнь, маҳаллий вақт билан соат 17:00 гача тақдим этилиши керак.

(КОНСУЛЬТАЦИОННЫЕ УСЛУГИ – ОТБОР ФИРМ)
НАИМЕНОВАНИЕ ПРОЕКТА: «Трансформация электроэнергетического сектора и устойчивая электропередача» (ESTART)
№ Гранта.: TB0B5948-UZ
Правительство Республики Узбекистан получило финансирование от Международной ассоциации развития (Банк) на покрытие расходов по Проекту «Трансформация электроэнергетического сектора и устойчивая электропередача» (ESTART) и намерено использовать часть средств для финансирования консультационных услуг.
Консультационные услуги (“Услуги”) включают независимое экологическое и социальное консультирование, в том числе: проведение комплексной проверки (due diligence) в области экологии и социальной сферы до финансового закрытия применительно к строительству воздушной линии электропередачи (ВЛЭП) в Узбекистане, а также общий мониторинг экологических и социальных (“Э&С”) аспектов Проекта строительства двухцепной ВЛЭП 500 кВ от подстанции Каракуль до подстанции Нурабад после финансового закрытия.
Техническое задание (ТЗ) для первичного этапа закупок по данному заданию размещено на следующем веб-сайте:
https://cloud.uzbekistonmet.uz/index.php/s/Y9fPrTqyDgHJopL
АО «Национальные электрические сети Узбекистана» настоящим приглашает правомочные консультационные фирмы (“Консультанты”) выразить заинтересованность в предоставлении Услуг. Заинтересованные Консультанты должны представить информацию, подтверждающую наличие необходимой квалификации и соответствующего опыта для выполнения Услуг. Критерии предварительного отбора:
• Не менее десяти (10) лет соответствующего опыта в сфере экологического и социального консультирования применительно к крупным инфраструктурным проектам, предпочтительно в области передачи электроэнергии или аналогичной линейной инфраструктуры.
• Подтверждённый опыт работы в качестве Независимого экологического и социального консультанта кредиторов (НЭСК) (или эквивалентной роли) не менее чем по трём (3) проектам за последние семь (7) лет, предпочтительно по проектам, финансируемым коммерческими банками, экспортно-кредитными агентствами или институтами развития.
• Подтверждённый опыт применения международных стандартов, включая Принципы Экватора (EP4), Стандарты деятельности МФК (2012 г.) и руководящие принципы Всемирного Банка в области охраны здоровья, труда и окружающей среды (EHS Guidelines).
• Подтверждённый опыт проведения экологической и социальной комплексной проверки (ЭСКП), включая анализ ОВОС/ПУОС, разработку Плана экологических и социальных мероприятий (ПЭСМ), а также строительный и/или эксплуатационный мониторинг.
• Подтверждённый региональный опыт, включая работу в Узбекистане или Центральной Азии, а также возможность оказания услуг на английском языке с поддержкой на русском и/или узбекском языках.
(Несоответствие любому из требований влечёт дисквалификацию.)
Ключевые эксперты не будут оцениваться на этапе предварительного отбора.
Консультанты могут объединяться с другими фирмами в целях повышения своей квалификации, однако должны чётко указать, является ли такое объединение совместным предприятием и/или субконсультацией. В случае совместного предприятия все его участники несут солидарную ответственность по всему контракту в случае их отбора. Максимальное число участников Совместного предприятия ограничивается двумя (2).
Внимание заинтересованных Консультантов обращается на раздел III, пункты 3.14, 3.16 и 3.17 “Положений о закупках для заёмщиков по проектам инвестиционного финансирования” Всемирного банка, сентябрь 2025 г. (“Положения о закупках”), в которых изложена политика Всемирного банка в отношении конфликта интересов.
Заинтересованные Консультанты должны предоставить информацию, подтверждающую наличие у них необходимой квалификации и соответствующего опыта для выполнения Услуг. Фирма будет выбрана в соответствии с методом отбора на основе наименьших затрат (LCS), предусмотренным Положениями о закупках, в соответствии с которым контракт присуждается фирме, представившей предложение с наименьшей ценой среди тех, что соответствуют минимальным техническим требованиям. По итогам настоящего приглашения к выражению заинтересованности фирмы, прошедшие предварительный отбор, будут официально приглашены к представлению предложений.
Дополнительную информацию можно получить по адресу, указанному ниже, в рабочее время:
АО “Национальные электрические сети Узбекистана”
Улица Осиё, 42, Юнусабадский район, г. Ташкент 100084, Республика Узбекистан.
Этаж 4, Кабинет 401.
Тел.: +99871 236 66 33.
e-mail: pmu.modernization@gmail.com
Заявки на выражение заинтересованности с приложением соответствующей подтверждающей документации должны быть представлены на английском и русском языках (в случае расхождений преимущество имеет английский текст) по адресу электронной почты pmu.modernization@gmail.com не позднее 17:00 местного времени 12 июня 2026 года.