Жаҳон банки лойиҳаси доирасида ер ажратиш ва аҳолини кўчириш режаси ишлаб чиқилди
⇒ Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида электр энергияси таъминоти барқарорлигини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2020 йил 29 июлдаги ПҚ-4791-сонли қарорларига асосан “Янги 500 кВ кучланишли “Ҳалқа” нимстансияси ҳамда 220 кВ ва 500 кВ кучланишли ҳаво электр узатиш тармоқларини қуриш” инвестиция лойиҳаси Жаҳон банки кредит маблағлари ҳисобидан амалга оширилмоқда. Жаҳон банкининг талабига асосан ер ажратиш ва аҳолини кўчириш ҳисоботи ишлаб чиқилиб, ўзбек тилига таржима қилинди.
► Лойиҳа тўғрисида қисқача маълумот:
Мазкур “Янги 500 кВ кучланишли “Ҳалқа” нимстансияси ҳамда 220 кВ ва 500 кВ кучланишли ҳаво электр узатиш тармоқларини қуриш” инвестиция лойиҳаси доирасида 500 кВ кучланишли ҳаво электр узатиш тармоғини қуриш белгиланганилиги, Тошкент вилоятининг 3 та Қуйичирчиқ, Оққўрғон ва Пискент туманларида 72,19 км узунликда бўлган ҳаво электр узатиш тармоғи қурилиши амалга оширилмоқда.
✍️ Азизбек Ботиров, “Ўзбекистон МЭТ” АЖ Экология, ижтимоий ва ер муносабатлари масалалари бўлими бошлиғи

✅  В рамках проекта Всемирного банка разработан План по отводу земель и переселению населения
⇒ В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 июля 2020 года № ПП-4791 “О мерах по дальнейшему повышению надежности электроснабжения города Ташкента и Ташкентской области” инвестиционный проект “Строительство новой подстанции 500 кВ “Халка” и воздушных линий электропередачи напряжением 220 кВ и 500 кВ” реализуется за счет кредитных средств Всемирного банка.
В соответствии с требованиями Всемирного банка был разработан План по отводу земель и переселению населения (RAP), который также переведен на узбекский язык.
Краткая информация о проекте
В рамках инвестиционного проекта “Строительство новой подстанции 500 кВ “Халка” и воздушных линий электропередачи напряжением 220 кВ и 500 кВ” предусмотрено строительство воздушной линии электропередачи напряжением 500 кВ протяженностью 72,19 км, проходящей по территории трех районов Ташкентской области — Куйичирчикского, Аккурганского и Пскентского.
✍️ Азизбек Ботиров
Начальник отдела по вопросам экологии, социальных отношений и земельных отношений АО «Национальные электрические сети Узбекистана».