“Mahallabay” ishlash tizimi samarasi
Prezidentimiz topshirig‘iga binoan shakllangan “mahallabay” ishlash tizimi aholi farovonligini yuksaltirish, fuqarolarimiz yashash darajasini oshirishga xizmat qilishi bilan o‘z natijadorligini ko‘rsatmoqda.
Bu borada O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi tomonidan “Obod ko‘cha” va “Obod xonadon” mezonlarini keng targ‘ib etish bo‘yicha Toshkent shahrining Yashnobod tumani mahallalarida amaliy ishlar olib borilmoqda.
Yashnobod tumanining “Asalobod” mahallasida amalga oshirilgan ishlar shu jumladan. Mazkur mahallada qurilish-bunyodkorlik va ko‘kalamzorlashtirish ishlari o‘z yakuniga yetkazilmoqda.
9-may – “Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan ko‘p yillardan buyon mahallada istiqomat qiluvchi afg‘on urushi faxriysi Shoniyoz Mavlonov xonadoni bayram sovg‘asi sifatida mukammal ta'mirlanib o‘z egalariga topshirildi.
Xonadon ahli amalga oshirilgan qurilish ishlari va yaratib berilgan maishiy sharoitlardan mamnun ekanliklarini bildirishdi.
– Ko‘p yillardan buyon ushbu mahallada istiqomat qilaman, lekin bu darajadagi keng ko‘lamli obodonlashtirish, qurilish va bunyodkorlik ishlarini kuzatmagandik, insonlarning muammolarini hal qilishga bunchalik kuch safarbar etilmagan edi, bu barchamizni xursand qilishi tabiiy – deydi afg‘on urushi qatnashchisi Shoniyoz Mavlonov.

Эффективность системы «махаллабай»
Созданная по поручению Президента система работы “махаллабай” показывая свою эффективность служит повышению благосостояния населения и уровня жизни наших граждан.
В этом направлении Министерством энергетики Республики Узбекистан проводится практическая работа по широкой работе программ «Обод кўча» и «Обод хонадон» в махаллях Яшнабадского района города Ташкент.
В связи с праздником 9 Мая - Дня памяти и почестей в качестве праздничного подарка был капитально отремонтирован квартира ветерана Афганской войны Шониаза Мавлонова, проживающий в махалле уже много лет.
Жители квартиры выразили удовлетворение проведенными строительными работами и созданными бытовыми условиями.
- Я много лет живу в этой махалле, но мы не наблюдали масштабных работ по благоустройству, строительству и созиданию на этом уровне, не было такой мобилизации сил на решение проблем людей. То что сделано в короткий срок конечно порадовало всех нас, - говорит участник Афганской войны Шониаз Мавлонов.
В настоящее время на территории махалли завершены работы по укладке асфальта, отремонтированы 5 детских площадок, на месте старых построены новые, сданы в эксплуатацию автостоянка, аллеи отдыха, спортивная площадка для футбола, баскетбола и волейбола.