kun.uz — «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ: O‘zbekiston energotizimining raqamli modeli va interaktiv xaritasi yaratildi
Mamlakatimizda mahsulotning alohida turi deya ta’riflanadigan elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyoj yildan yilga oshib borayotgani bugun hech kimga sir emas. Aholi sonining oshib borishi, turmush darajasining yuksalishi, yurtimizda ko‘plab yirik sanoat korxonalari, o‘rta va kichik biznes — tadbirkorlik jadal sur’atlarda rivojlanib borayotgani energetika sohasida, xususan elektr energetika tarmog‘ida yirik investitsion loyihalar amalga oshirilishi uchun asos bo‘layotgani rost. Bu borada ko‘plab Prezident qarorlari qabul qilinib, Vazirlar Mahkamasining topshiriq va ko‘rsatmalari amaliyotga tatbiq etilmoqda.
2017–2021 yillar oralig‘ida elektr energiyasi ishlab chiqarish jarayonida (generatsiya), yuqori va past kuchlanishli elektr tarmoqlari hamda podstansiyalarda bir qator modernizatsiya-rekonstruksiya, qurilish-montaj, ta’mirlash-sozlash ishlari olib borildi. Ammo bu ishlar hali o‘sib borayotgan ehtiyojni qondirish uchun kamlik qiladi.
Misol uchun, Energetika vazirligi e’tirof etishicha, birgina yuqori kuchlanishli podstansiyalarda joriy yilning 7 oyi mobaynida 591 MVA (megavolt amper) qo‘shimcha quvvat yaratildi.
«O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyati tasarrufidagi 84 ta 220–500 kV kuchlanishli podstansiyalarning qariyb yarmi hozirda investloyihalar hisobiga yangilanmoqda, ya’ni eski elektr uskuna va jihozlari o‘rniga yuqori quvvat o‘tkazishga qodir zamonaviy uskuna va jihozlar o‘rnatilmoqda. Xuddi shu kabi 11650 kilometr uzunlikka ega 110, 220 va 500 kV kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlari bosqichma-bosqich yangilanib bormoqda.
Shu o‘rinda bir haqli savol tug‘iladi. Xo‘sh, O‘zbekiston energotizimida yuqori suratdagi modernizatsiya jarayonlari amalga oshirilayotgan ekan, dastlab ularni loyihalashda yangi quvvatlar mavjud energetika tizimiga qanday ta’sir etishi o‘rganiladimi? Generatsiya jarayonining ishlab chiqarish hajmi oshishiga muvofiq tarzda yuqori va past kuchlanishli elektr tarmoqlarni rivojlantirish uchun tizimli ishlar qilinmoqdami?
Albatta. Elektr energetika tarmog‘ini rivojlantirish strategiyasi, ya’ni istiqboldagi rejalar, loyihalashtirish ishlari qurilish-montaj ishlaridan birmuncha avvalroq amalga oshirilishi avvaldan mavjud an’ana. Ammo o‘sish sur’atlari bu qadar jadal olib borilayotganida O‘zbekiston energetika tizimining raqamli modeli va interaktiv xaritasiga ehtiyoj sezilayotgan edi. Bugun aynan shu — “O‘zbekiston energotizimining sun’iy modeli” yaratildi.
Kuni kecha «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» majlislar zalida "UZASSYSTEM" QK MChJ tomonidan ishlab chiqilgan elektron dastur — «O‘zbekiston Respublikasi energotizimidagi elektr tarmoqlarining raqamli modeli va interaktiv xaritasi» loyihasining ishchi taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi.  Unda Aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi D.A.Isaqulov, tegishli bo‘lim va boshqarma mutaxassislari, magistral elektr tarmoqlari filiallari xodimlari hamda loyihalashtiruvchi tashkilot vakillari ishtirok etishdi.
Taqdimotda ta’kidlandiki, qariyb bir yarim yil davomida yaratilgan mazkur raqamli dasturga elektr energetika tarmog‘ining 35, 110, 220, 500 kV kuchlanishli havo tarmoqlari hamda podstansiyalari haqidagi axborot kiritilgan bo‘lib, tizimdagi modernizatsiya amaliyoti, bir so‘z bilan aytganda, yangilanishlar dastavval ushbu dastur orqali tekshirib ko‘riladi va o‘zgarishlar O‘zbekiston energotizimiga qanday ta’sir etishi o‘rganiladi.
Mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklidagi “UZASSYSTEM” qo‘shma korxonasi tomonidan o‘tkazilgan taqdimotdan so‘ng mutaxassislar fikr-mulohazalari, takliflari o‘rganildi.
«O‘zbekiston MET» AJ boshqaruvi raisining taklifiga ko‘ra mazkur elektron dastur — O‘zbekiston energotizimining raqamli modeli va interaktiv xaritasi birmuncha takomillashtiriladi va davlat tiliga o‘giriladi. Shuningdek, Dadajon Aynaqulovich dasturdan foydalanish bo‘yicha Nizom ishlab chiqish, unga turdosh tashkilotlarga tegishli ma’lumotlarni kiritish tartibini aniqlash, Nizom loyihasini Energetika vazirligiga taqdim etish, istiqbolda elektron dasturdan samarali foydalanish maqsadida yosh kadrlarni maxsus o‘quv kurslarida o‘qitish, xorij mamlakatlarida malaka oshirib kelishini tashkil etish, shu bilan birga, O‘zbekiston energotizimining raqamli modeli va interaktiv xaritasi rasmiy taqdimotini elektr energetika tarmog‘iga kiruvchi barcha tashkilot vakillari ishtirokida kengaytirilgan tartibda o‘tkazish bo‘yicha mutaxassislarga topshiriq berdi.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, taqdimot muhokamalarida aytilganidek, yangi dasturdan Energetika vazirligi tasarrufida yangidan tashkil etilgan “Milliy dispetcherlik markazi” davlat unitar korxonasi faoliyatida kengroq foydalaniladi.
Ulug‘bek Urunov, «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisining matbuot kotibi —axborot siyosati masalalari bo‘yicha maslahatchisi

kun.uz — АО «Национальные электрические сети Узбекистана»: Создана цифровая модель и интерактивная карта энергосистемы Узбекистана
Сегодня ни для кого не секрет, что потребность в электроэнергии, которая определяется как особый вид продукции, с каждым годом увеличивается. Верно, что увеличение численности населения, повышение уровня жизни, бурное развитие крупных промышленных предприятий, среднего и малого бизнеса — предпринимательства в нашей стране являются основой для реализации крупных инвестиционных проектов в энергетическом секторе, в частности, в электроэнергетике. В связи с этим принято много Постановлений Президента, реализуется ряд распоряжений и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан.
В период за 2017–2021 годы выполнен ряд практических работ по модернизации и реконструкции, строительно-монтажных, ремонтно-наладочных работ в процессе производства (генерации) электроэнергии, так же высоковольтных и низковольтных электрических сетей и подстанций. Но эти усилия по-прежнему недостаточны для удовлетворения растущих потребностей.
Например, как отмечает Министерство энергетики, за 7 месяцев текущего года только на высоковольтных подстанциях создано 591 МВА (мегавольт-ампер) дополнительной мощности.
Почти половина из 84 подстанций с напряжением 220–500 кВ, находящихся на балансе Акционерного общества «Национальные электрические сети Узбекистана», в настоящее время модернизируется за счет инвестиционных проектов, то есть устанавливается современное оборудование, способное транспортировать большую мощность взамен старого электрооборудования и устройств. Аналогичным образом поэтапно обновляются сети высоковольтных электропередач с напряжением 110, 220 и 500 кВ, протяженностью 11 650 километров.
Здесь возникает закономерный вопрос. Итак, поскольку в энергосистеме Узбекистана идут процессы модернизации высокого уровня, то как новые мощности повлияют на существующую энергосистему при их проектировании? Ведется ли планомерная работа по развитию электрических сетей высокого и низкого напряжения в соответствии с увеличением производственных мощностей процесса генерации?
Конечно. Существует традиция, что стратегия развития электросети, т.е. планы на будущее, проектные работы, выполняются несколько раньше, чем строительно-монтажные работы. Но когда темпы роста были такими быстрыми, понадобилась цифровая модель и интерактивная карта энергосистемы Узбекистана. Именно так и появилась «искусственная модель энергосистемы Узбекистана».
Вчера в зале заседаний АО «Национальные электрические сети Узбекистана» состоялась рабочая церемония презентации цифровой модели и интерактивной карты электрических сетей энергосистемы Республики Узбекистан — электронной программы, разработанной СП ООО «UZASSYSTEM». В ней приняли участие председатель правления акционерного общества Исакулов Д.А., специалисты профильного отдела, работники филиалов магистральных электрических сетей и представители проектной организации.
На презентации было отмечено, что эта цифровая программа, которая создавалась около полутора лет, включает в себя информацию о воздушных сетях и подстанциях напряжением 35, 110, 220, 500 кВ электросетей, изучает энергосистему Узбекистана.
После презентации, проведенной СП ООО «UZASSYSTEM», были изучены мнения и предложения специалистов. По предложению Председателя правления АО «НЭС Узбекистана» данная электронная программа — цифровая модель и интерактивная карта энергосистемы Узбекистана будет усовершенствована и переведена на государственный язык.
Также, Дадажон Айнакулович поручил специалистам разработать Устав и соответствующий регламент использования программы, определить порядок внесения информации, касающейся смежных организаций и внести проект документации в Министерство Энергетики Республики Узбекистан. Он также предложил обучать молодых кадров на специальных курсах  по повышению квалификации с целью эффективного использования электронной программы в дальнейшем, а также организовать обучение в зарубежных странах.
Кроме этого, по предложению Председателя правления АО «НЭС Узбекистана» Д.А.Исакулова  для цифровой модели и интерактивной карты энергосистемы Узбекистана будет организована официальная презентация в расширенном виде, с участием представителей всех организаций, связанных с электроэнергетической отраслью.
Следует отметить, что, как было сказано в обсуждениях презентации, новая электронная программа широко используется в деятельности вновь созданного государственного унитарного предприятия «Национальный диспетчерский центр» при Министерстве энергетики.
Улугбек Урунов, пресс-секретарь председателя правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» — советник по вопросам информационной политики