AFG‘ONISTONNING «DABS» SHIRKATI BILAN HAMKORLIK IMZOLANGAN SHARTNOMA SHARTLARIGA MUVOFIQ AMALGA OSHIRILMOQDA
• 22.04.2020
• 780
Yaqinda ayrim xorijiy OAVlarda «O‘zbekiston Afg‘onistonga elektr uzatish ta'minotini uzish bilan tahdid qilmoqda» nomli xabar-ma'lumotlar e'lon qilindi. Unda aytilishicha, Afg‘onistonning «Da Afghanistan Breshna Sherkat» (DABS) elektr tarmoqlari kompaniyasi bosh direktori Omonulloh G‘olib: «Koronavirus pandemiyasi paytida ba'zi odamlarning, hatto davlat idoralarining qarzlari bo‘yicha to‘lov amaliyotlari oxirgi moliyaviy chora darajasiga ko‘tarilmoqda, bu esa o‘z ortidan og‘ir iqtisodiy-moliyaviy qiyinchiliklarni keltirib chiqarmoqda» deb bayonot bergan.
Mazkur xabarda Afg‘oniston Islom Respublikasida, boshqa qator mamlakatlarda kuzatilayotgani kabi, bir qator iqtisodiy-ijtimoiy qiyinchiliklarga duch kelayotgani tilga olinadi. Jumladan, import amaliyoti tufayli uzluksiz qabul qilinib, iste'mol qilinayotgan elektr energiyasi uchun to‘lovlarni mamlakatning yirik davlat tashkilotlari va sanoat korxonalari o‘z vaqtida amalga oshirolmay qolgani, «DABS» shirkati esa ularga elektr ta'minotini uzib qo‘yish bilan ogohlantirish kiritgani tilga olingan (gugl-tarjimon orqali o‘rganilgan ma'lumotlarga ko‘ra).
Shu bilan birga, Afg‘oniston elektr ta'minoti shirkati bir qator qo‘shni davlatlarga, shu jumladan O‘zbekistonga ham elektr energiyasi evaziga qarzdor ekanligi haqida ma'lumot berib o‘tgan. Ammo xabarlar sarlavhasiga chiqarilganidek, ma'lumotlar matni tarkibida O‘zbekiston Afg‘onistonga elektr uzatish bilan tahdid qilgani haqida ma'lumotlar yo‘q.
Yuqoridagilarni hisobga olib, «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyati Axborot xizmati mazkur masala yuzasidan rasmiy bayonot beradi:
O‘zbekiston Respublikasi va Afg‘oniston Islom Respublikasi hukumatlararo kelishuvga asosan, «Da Afghanistan Breshna Sherkat» (DABS)  va «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ o‘rtasida 2019-yil 25-dekabrda imzolangan shartnomaga muvofiq elektr energiyasi O‘zbekiston Respublikasidan Afg‘oniston Islom Respublikasiga muntazam ravishda yetkazib berilmoqda (Afg‘onistondagi texnik nosozliklar tufayli sodir bo‘lgan uzilishlar bundan mustasno).
Manba: uzbekistonmet.uz/uz
Ayni paytda «DABS» shirkatining 2020-yil mart oyidagi yetkazib berilgan elektr energiyasi uchun «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ oldida shartnomaviy qarzi mavjud. Shu munosabat bilan, Aksiyadorlik jamiyati ma'muriyati tomonidan O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi orqali «Da Afghanistan Breshna Sherkat» nomiga 2020-yil 17-aprelda rasmiy murojaat yuborilgan bo‘lib, unda imzolangan  shartnoma yuzasidan to‘lovlarni o‘z vaqtida amalga oshirish choralarini ko‘rish masalasi so‘ralgan. Agar 2020-yil 26-aprel sanasigacha to‘lovlar belgilangan tartibda amalga oshirilmasa, shartnomaning ayrim bandlariga muvofiq peniyalar (jarima ustamalari) qo‘shib hisoblanishi eslatib o‘tilgan.
Demak, yuqorida keltirilgan dalillardan ayon bo‘ladiki, O‘zbekiston Respublikasi Afg‘oniston Islom Respublikasiga, aniqrog‘i  «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyati tomonidan «Da Afghanistan Breshna Sherkat» kompaniyasiga elektr energiya eksporti amaliyotini to‘xtatib qo‘yish bilan tahdid etilmagan. Barcha hamkorlik aloqalari imzolangan shartnoma bandlariga muvofiq tarzda amalga oshirilmoqda va unda turli moliyaviy qiyinchiliklar yoki boshqa nazarda tutilmagan holatlar paytida inobatga olinadigan ayrim (fors-major) shartlar ham mavjud.
Ma'lumot o‘rnida: «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyati yuqori kuchlanishli elektr energiyasini ishlab chiqaruvchi tashkilotlardan hududiy elektr korxonalariga transportirovka qilish, elektr energiyasi importi va eksporti masalalari bilan shug‘ullanadi.
Jamiyatning eksport amaliyotlaridan tashqari elektr energiyasi importi yuzasidan ham to‘lov majburiyatlari mavjud bo‘lib, iste'mol qilingan energoresurslarga o‘z vaqtida to‘lovlarni amalga oshirish — elektr ta'minoti korxonalarining barqaror faoliyatini ta'minlovchi birinchi omil hisoblanadi.

В СООТВЕТСТВИИ С УСЛОВИЯМИ ПОДПИСАННОГО СОГЛАШЕНИЯ ОСУЩЕСТВЛЯЕТСЯ СОТРУДНИЧЕСТВО С АФГАНСКОЙ ЭНЕРГЕТИЧЕСКОЙ КОМПАНИЕЙ «Бришна Ширкат» («DABS»)
• 22.04.2020
Недавно в некоторых зарубежных СМИ появились сообщения о том, что якобы «Узбекистан угрожает прекратить поставки электроэнергии в Афганистан»...
Исходя из перевода через гугл-переводчик с пуштинского языка, в данном сообщении Аманулла Галиб — генеральный директор афганской энергетической компании «Da Afghanistan Breshna Sherkat» (DABS) сообщил: «Во время карантина в связи с коронавирусом  долги ряда потребителей и даже правительственных учреждений были доведены до последнего уровня, что привело к серьезным экономическим проблемам».
В информации сообщается, что Исламская Республика Афганистан сталкивается с рядом экономических и социальных проблем, как и ряд других стран мира в условиях пандемии. В частности, за счёт приема импортируемой электроэнергии крупнейшие государственные органы и промышленные предприятия Афганистана не смогли своевременно произвести платежи, и энергетическая компания Афганистана «Бришна Ширкат» (DABS) отправила предупреждение о прекращении подачи электроэнергии за неуплату.
В то же время афганская компания сообщила, что она должна некоторым соседним странам за поставленную электроэнергию, включая Узбекистан.  Однако, как следует из названия сообщения, в самом его тексте нет данной информации о том, что Узбекистан угрожал Афганистану прекращением передачи электроэнергии.
С учетом вышесказанного, Информационная служба АО «Национальные электрические сети Узбекистана» объявляет официальное заявление по этому вопросу:
В соответствии с межправительственным соглашением между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Афганистан, электроэнергия регулярно поставляется из Республики Узбекистан в Исламскую Республику Афганистан в соответствии с Договором, подписанным между «Da Afghanistan Breshna Sherkat» (DABS) и АО «Национальные электрические сети Узбекистана» от 25 декабря 2019 года (не считая коротких технических сбоев в Афганистане).
В настоящее время по договору компания «DABS» имеет задолженность перед АО «Национальные электрические сети Узбекистана» за электроэнергию, поставленную в марте 2020 года. В связи с этим АО «Национальные электрические сети Узбекистана» через Министерство иностранных дел Узбекистана письмом от 17 апреля 2020 года направила официальный запрос в адрес «Da Afghanistan Breshna Sherkat» с просьбой принять меры для обеспечения своевременных платежей по Договору и отмечено, что, если платежи не будут выполнены в установленном порядке к 26 апреля 2020 года, Продавец (АО «НЭС Уз») будет вынужден  применить пени в соответствии с условиями договора и имеет право приостановить электроэнергию до уплаты задолженности.
Таким образом, из приведенных выше доказательств поясняется, что АО «Национальные электрические сети Узбекистана» не угрожал приостановкой экспорта электроэнергии в афганскую компанию «DABS». Все параметры сотрудничества осуществляются в соответствии с условиями подписанного контракта, в нем также имеются некоторые (форс-мажорные) условия, которые возможно учитывать в случае различных финансовых затруднений или других непредвиденных обстоятельств.
Для сведения: АО «Национальные электрические сети Узбекистана» занимается транспортировкой электроэнергии от генерации до региональных предприятий, строительством и обслуживанием высоковольтных линий и трансформаторов, а также вопросами импорта и экспорта электроэнергии.
Помимо экспортных операций, у общества есть платежные обязательства по импорту электроэнергии. Своевременная оплата за потребленные энергоресурсы является первым фактором, обеспечивающим стабильную работу энергетических компаний Узбекистана.