Акциядорлик жамиятининг 2024 йил 6 ойлик молиявий ҳисоботлари халқаро стандартлар асосида тузилди
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти Молиявий ҳисоботларни халқаро стандартлар асосида юритиш бўлимининг 2024 йил 6 ойлик учун МҲХС талабларига мувофиқ тузилган консолидациялашган (жамланма) молиявий ҳисоботларини эълон қилиш бўйича маълумот
Жумладан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси Исакулов Дадажон Айнақулович олиб бораётган кенг кўламли ишлар натижасида жаҳондаги йирик тўртта аудитор-консалтинг компанияларидан бири ҳисобланган “Ernst & Young” МЧЖ компанияси томонидан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖнинг 2020–2024 йиллардаги ҳисоботи учун ижобий аудиторлик хулосалари берилган эди.
2024 йил 6 ойлик якунлари бўйича “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари (МҲХС) асосидаги консолидациялашган молиявий ҳисоботни эълон қилиш корхонамизнинг инвестицион жозибадорлигини оширишга қаратилган муҳим қадамлардан бири ҳисобланади.
Шу ўринда жадал суръатлар билан ривожланиб бораётган янги Ўзбекистоннинг энергетика соҳасидаги муҳим барқарор молиявий бошқарувида рейтинг ва ESG кўрсаткичлари, яшил иқтисодиётни ривожлантиришдаги халқаро стандартларни тан олиш ва амалиётга кенг тадбиқ этиш кўламини ошириш билан истиқболли келажак сари дадил қадам ташланмоқда.
✍️ Молиявий ҳисоботларни халқаро стандартлар асосида юритиш бўлими
30.06.2025 — Акциядорлик жамиятининг 2024 йил учун тузилган молиявий ҳисоботига “Ernst & Young” МЧЖ халқаро компанияси томонидан ижобий аудиторлик хулосаси берилди.
https://www.uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/6724
01.07.2024 — "Ўзбекистон миллий электр тармоқлари" АЖнинг 2023 йил учун тузилган молиявий ҳисоботига “Ernst & Young” МЧЖ халқаро компанияси томонидан ижобий аудиторлик хулосаси берилди.
https://www.uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/5387
03.07.2023 — Акциядорлик жамиятининг 2022 йил учун тузилган молиявий ҳисоботига “Ernst & Young”МЧЖ халқаро компанияси томонидан ижобий аудиторлик хулосаси берилди.

Консолидированная финансовая отчетность Акционерного общества “Национальные электрические сети Узбекистана” за 6 месяцев 2024 года составлена в соответствии с международными стандартами
• 21.07.2025
• 1064
В рамках исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 24 февраля 2020 года № ПП–4611 «О дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности» в АО «Узбекские национальные электрические сети» ведется масштабная работа.
В частности, благодаря усилиям Председателя Правления АО «Узбекские национальные электрические сети» Искадулова Дадажона Айнакуловича, одной из четырех крупнейших международных аудиторско-консалтинговых компаний мира – ООО «Ernst & Young» – были выданы положительные аудиторские заключения по финансовой отчетности Общества за 2020–2024 годы.
Публикация консолидированной финансовой отчетности за 6 месяцев 2024 года, составленной в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (МСФО), является важным шагом, направленным на повышение инвестиционной привлекательности нашей компании.
При этом, в условиях стремительного развития новой Узбекистанской энергетики, предпринимаются решительные шаги в сторону устойчивого финансового управления, активного внедрения ESG-показателей, признания и применения международных стандартов в области «зеленой» экономики и получения международных рейтингов.