“Магистрал электр тармоқларини модернизация ва реконструкция қилиш” инвестиция лойиҳаси тўғрисида маълумот
Лойиҳани амалга оширишга асос: Ўзбекистон Республикаси Президентининг
2023 йил 9 ноябрдаги ПҚ-363-сонли қарори.
Лойиҳа мақсади: Тошкент, Бухоро, Қашқадарё, Фарғона, Сурхондарё, Наманган, Самарқанд вилоятлари ва Тошкент шаҳрида жисмонан ва маънан эскирган юқори кучланишли электр узатиш тармоқлари ва подстанцияларини модернизация қилиш орқали саноат истеъмолчиларини ва аҳолини сифатли ва узлуксиз электр энергияси билан таъминлаш ҳамда энергетика тизимининг ишончлилигини ошириш ҳисобланади.
Лойиҳа қуввати:
· 355,7 км узунликдаги электр узатиш тамоғларини модернизaция қилиш. Хусусан, Тошкент вилоятида (Л-19-23, Л-Ф-Ч, Л-Кс-А, Л-19-Д, Л-22-23), Қашқадарё вилоятида
(Л-К-К, Л-32-К, Л-32-М), Фарғона вилоятида (Л-7-Ф-1,2), Бухоро вилоятида (Л-Хамза-1), Сурхондарё вилоятида (Л-Д-Ш) ҳамда Самарқанд вилоятида (Л-ХК) электр узатиш тармоқлари.
· Тошкент шахридаги 220 кВли “Файзобод” ва “Зафар”, Наманган вилоятидаги
220 кВли “Оби-хаёт” ҳамда Навоий вилоятидаги 220 кВли “Зарафшон” подстанцияларда модернизaция ва қайта қуриш ишларини олиб бориш.
Молиялаштириш манбаси: Осиё тараққиёт банки маблағлари.
Лойиҳанинг амалга ошириш муддати: 2023-2027 йиллар.
Амалга оширилган ишлар:
Лойиҳа техник-иқтисодий асослари Ўзбекистон Республикаси Президентининг
2023 йил 9 ноябрдаги ПҚ-363-сонли қарори билан тасдиқланган.
Лойиҳани молиялаштириш бўйича 2023 йил 24 ноябрда Осиё тараққиёт банки билан 4326-сонли Қарз битими имзоланган.
Лойиҳа доирасида электр узатиш тармоқларини модернизация ва реконструкция қилиш бўйича халқаро тендер савдолари якунларига кўра Бош пудратчилар “АСПМК-519” (Қозоғистон) ҳамда “Тожикгидроэлектромонтаж” ОАЖ (Тожикистон) компаниялари билан шартнома имзоланди.
Шунингдек, “Оби-хаёт” ва “Зарафшон” подстанцияларини модернизация қилиш бўйича “Ўзэлектроаппарат-Электрощит” АЖ (Ўзбекистон) компанияси билан ҳамда “Файзобод” ва “Зафар” подстанцияларини модернизация қилиш бўйича “Shandong Electrical Engineering & Equipment Group Co., Ltd” (Хитой) компанияси билан шартнома имзоланди.
Бундан ташқари, лойиҳа доирасида модернизация ва реконструкция ишларини халқаро даражада олиб боришни назорат қилиш бўйича “SMEC INTERNATIONAL PTY. LIMITED” (Aвстралия) хамлқаро консалтинг компанияси билан шартнома имзоланди.
Бугунги кунда Бош пудратчилар томонидан қурилиш-монтаж ишлари белгиланган режа графикка асосан олиб борилмоқда. Модернизация ишлари 2027 йилда якунига етказилади.

Цель проекта: Модернизация физически и морально устаревших высоковольтных линий электропередачи и подстанций в Ташкентской, Бухарской, Кашкадарьинской, Ферганской, Сурхандарьинской, Наманганской, Самаркандской областях и городе Ташкенте с целью обеспечения промышленных потребителей и населения качественной и бесперебойной электрической энергией, а также повышения надежности энергетической системы.
Мощность проекта:
·  Модернизация линий электропередачи протяжённостью 355,7 км. В частности, в Ташкентской области (Л-19-23, Л-Ф-Ч, Л-Кс-А, Л-19-Д, Л-22-23), в Кашкадарьинской области (Л-К-К, Л-32-К, Л-32-М), в Ферганской области (Л-7-Ф-1,2), в Бухарской области (Л-Хамза-1), в Сурхандарьинской области (Л-Д-Ш), а также в Самаркандской области
(Л-ХК).
·  Проведение работ по модернизации и реконструкции подстанций 220 кВ “Файзобод” и “Зафар” в городе Ташкенте, подстанции 220 кВ “Оби-хаёт” в Наманганской области, а также подстанции 220 кВ “Зарафшон” в Навоийской области.
Источник финансирования: средства Азиатского банка развития.
Срок реализации проекта: 2023–2027 годы.
Выполненные работы:
Технико-экономическое обоснование проекта утверждено Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПҚ-363 от 9 ноября 2023 года.
24 ноября 2023 года с Азиатским банком развития было подписано кредитное соглашение № 4326 о финансировании проекта.
В рамках проекта по результатам международных тендерных торгов по модернизации и реконструкции линий электропередачи заключены контракты с генеральными подрядчиками — компаниями “ASPMK-519” (Казахстан) и ОАО “Таджикгидроэлектромонтаж” (Таджикистан).
Кроме того, по модернизации подстанций “Оби-хаёт” и “Зарафшон” заключён контракт с компанией АО “Узэлектроаппарат-Электрощит” (Узбекистан), а по модернизации подстанций “Файзобод” и “Зафар” с компанией “Shandong Electrical Engineering & Equipment Group Co., Ltd” (Китай).
Также в рамках проекта заключён контракт с международной консалтинговой компанией “SMEC INTERNATIONAL PTY. LIMITED” (Австралия) по осуществлению международного надзора за проведением работ по модернизации и реконструкции.
В настоящее время генеральными подрядчиками строительно-монтажные работы ведутся в соответствии с утверждённым графиком. Работы по модернизации планируется завершить в 2027 году.