O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasining 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan investitsiya dasturini tasdiqlash hamda investitsiya loyihalarini boshqarishning yangi yondashuv va mexanizmlarini joriy etish to‘g‘risida” 2021-yil 30-dekabrdagi PQ-72-sonli qaroriga asosan 2022-yil davomida “O‘zbekiston MET” AJ tomonidan Davlat kafolati ostidagi tashqi qarzi mablag‘lari ishtirokida umumiy loyiha qiymati 1 088,7 mln. doll. bo‘lgan 8 ta yirik investitsiya loyiha amalga oshirilmoqda.
Yuqorida keltirilgan qarorga asosan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan 2022-yil yanvar-mart oylari davomida davlat tashqi qarzi mablag‘lari hisobidan 3,0 mln. doll. o‘zlashtirish rejalashtirilgan bo‘lib, amalda 3,0 mln. doll. (100,0 % ga bajarildi) mablag‘ o‘zlashtirildi.

В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года ПП-72 "Об утверждении Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2022-2026 годы и внедрении новых подходов и механизмов по управлению инвестиционными проектами", АО "Национальные электрические сети Узбекистана" в 2022г. реализует 8 крупных инвестиционных проектов на общую сумму 1 088,7 млн. долл. с участием средств международных финансовых институтов.
За январь-март 2022 года за счёт иностранных инвестиций под гарантию Правительства освоено 3,0 млн. долл. (100,0 % от прогнозу)