“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan 2023-yilda davlat tashqi qarzi ishtirokida amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalar doirasida o‘zlashtirilgan mablag‘lar to‘g‘risida MA'LUMOTNOMA
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasining 2023-2025-yillarga mo‘ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2022-yil 28-dekabrdagi PQ-459-sonli qaroriga asosan 2023-yil davomida “O‘zbekiston MET” AJ tomonidan Davlat kafolati ostidagi tashqi qarzi mablag‘lari ishtirokida umumiy loyiha qiymati 1 232,2 mln. dollar bo‘lgan 10 ta yirik investitsiya loyihasi amalga oshirilmoqda.
Yuqorida keltirilgan qarorga asosan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan 2023-yil yanvar-iyun oylari davomida davlat tashqi qarzi mablag‘lari hisobidan 12,13 mln dollar o‘zlashtirish rejalashtirilgan bo‘lib, amalda 15,08 mln. dollar (rejaga nisbatan 124,3 foiz) mablag‘ o‘zlashtirildi.

СПРАВКА об освоении иностранных инвестиций за счёт Государственного внешнего долга со стороны АО “Национальные электрические сети Узбекистана” в рамках реализации инвестиционных проектов
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 декабря 2022 года ПП-459 “О мерах по реализации инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2023-2025 годы”, АО “Национальные электрические сети Узбекистана” в 2023 году реализует 10 крупных инвестиционных проектов на общую сумму 1 232,2 млн. долларов США с участием средств Международных финансовых институтов.
За январь-июнь 2023 года план за счёт иностранных инвестиций под гарантию Правительства составляет 12,13 млн долларов США, всего фактически освоено 15,08 млн. долларов США (или 124,3 % к прогнозу).