Rasmiy munosabat: Janubga eksport qilinadigan elektr energiyasi tariflari arzonlashtirilishi boʻyicha hech qanday oʻzgarish qilinmagan
• 688
Xabaringiz bor, oʻtgan haftada Afgʻoniston Bosh vazirining oʻrinbosari vazifasini bajaruvchi Mullo Abdul Gʻani Barodar boshchiligidagi delegatsiya mamlakatimizda boʻlgandi.
Oʻzaro uchrashuvlarda ikki tomonlama manfaatli aloqalarni yanada kengaytirish, savdo-iqtisodiy, energetika, transport va boshqa sohalarda hamkorlikni izchil rivojlantirish masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Xususan, energetika yoʻnalishida afgʻon tomoni soʻroviga asosan, 220—500 kV kuchlanishli “Surxon – Puli-Xumri” elektr tarmogʻini qurish loyihasini qoʻshimcha nimstansiyalar va tarmoqlar barpo etish hisobiga kengaytirishga kelishildi.
Loyihaning optimallashtirilgani va qurilishda mahalliylashtirilgan mahsulotlar ulushining ortishi hisobiga qurilish xarajatlarini 252 million AQSH dollaridan 222 million dollarga tushirish borasida dastlabki kelishuvga erishildi. Shartnoma hozirgi vaqtda kelishuv jarayonida va kelishuv yakunlanganidan keyin imzolanadi.
Shu bilan birga, Afgʻonistonga elektr energiyasi yetkazib berish bilan bogʻliq tariflar boʻyicha hech qanday rasmiy oʻzgarish qilinmagan.

В ходе двусторонних встреч были подробно обсуждены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодных отношений, последовательного развития сотрудничества в торгово-экономической, энергетической, транспортной и других сферах.
В рамках переговоров с афганской стороной была достигнута договоренность о расширении проекта строительства линии электропередачи «Сурхон – Пули-Хумри» напряжением 220-500 кВ за счет возведения дополнительных подстанций и сетей.
В результате оптимизации проекта и увеличения доли локализованных материалов в строительстве, была достигнута предварительная договоренность о снижении стоимости строительства с 252 миллионов до 222 миллионов долларов США. В настоящее время контракт находится в процессе согласования и будет подписан после завершения переговоров.
При этом никаких официальных изменений в тарифах на поставки электроэнергии в Афганистан не вносилось.