#yashil_energiya #yakdil_mintaqa
O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston o‘rtasida Qambarota GES-1 loyihasini birgalikda amalga oshirish to‘g‘risidagi bitim mintaqaning suv-energetika resurslaridan birgalikda foydalanish amaliyotida yangi sahifa ochgani qardoshlarcha hamkorlikning yorqin dalilidir.
Toshkent va Bishkek o‘rtasida Chashma bulog‘idan birgalikda foydalanish to‘g‘risidagi kelishuv oqilona murosaga misol bo‘la oladi.
O‘zbekiston va Tojikiston ishtirokida Zarafshon daryosida Yovon va Fondaryo GESlarini qurish bo‘yicha hamkorlik oldinga siljimoqda, O‘zbekiston, Tojikis­ton va Qozog‘iston o‘rtasida Bahri Tojik suv omborini vegetatsiya davrida kelishilgan tartibda ishlatish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi, – dedi Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev.
“Qambarota GES-1” Qirg‘izistonning Jalolobod viloyatidagi Norin daryosida barpo etiladigan eng yirik energetika inshootidir.
Loyiha doirasida 5,4 mlrd kub metrga teng suv ombori va 1860 MVt quvvatli gidroelektr stansiyasi ishga tushiriladi.
Natijada yiliga o‘rtacha 5,6 mlrd kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi.
Bu nafaqat barqaror energiya manbai, balki mintaqaviy hamjihatlik va iqtisodiy o‘sish omili bo‘lib xizmat qiladi.

#зелёная_энергия #сотрудничество
Продвигается сотрудничество по строительству Яванской и Фандарьинской ГЭС на реке Зарафшан при участии Узбекистана и Таджикистана, достигнуты договоренности между Узбекистаном, Таджикистаном и Казахстаном о согласованном режиме работы водохранилища Бахри Точик в вегетационный период, – отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
«Камбарота ГЭС-1» — крупнейший энергетический объект, который будет построен на реке Нарын в Джалал-Абадской области Кыргызстана.
В рамках проекта будут созданы водохранилище объёмом 5,4 млрд кубометров и гидроэлектростанция мощностью 1860 МВт.
Это позволит ежегодно производить в среднем 5,6 млрд кВт·ч электрической энергии.
Проект станет не только устойчивым источником энергии, но и фактором региональной сплочённости и экономического роста.
«Камбарота ГЭС-1» — это не просто экономический проект, но и уникальная «зелёная» энергетическая инициатива, открывающая возможности для использования возобновляемых источников энергии и создающая условия для рационального управления водными ресурсами всеми тремя странами.