ADLIYA VAZIRLIGI: Quvvati 7-10 kVtlik quyosh panellarini o‘rnatish uchun BHMning 100 baravarigacha subsidiya ajratiladi
#2026_yil_1_fevraldan
► Qonunchilikka ko‘ra, “Davlat ta’minotidagi oila” toifasiga kiritilgan oilalar uchun quyidagilarni o‘z ichiga olgan ijtimoiy yordam paketi joriy etiladi:
♦ ushbu oilalar xonadoniga quvvati 7-10 kVtlik quyosh panellarini o‘rnatish uchun BHMning 100 baravarigacha subsidiya ajratiladi;
♦ ushbu oilalarga tijorat banklari orqali 4 yilgacha BHMning 75 baravarigacha quyidagi maqsad va shartlarda kredit ajratiladi:
➖ kredit oilaning mehnatga layoqatli a’zolarining bandligini ta'minlash, tadbirkorlikni boshlash yoki kengaytirish, shu jumladan, chorva mollari, parranda, quyon, baliq va asalari uyasi, ko‘chma do‘konlar, motoroller, skuter va boshqa asosiy vositalarni sotib olish yoki issiqxona qurish uchun ajratiladi;
➖ kredit 1 yillik imtiyozli davr bilan “davlat ta’minotidagi oila” toifasidagi oila a’zosining ijtimoiy kartasiga o‘tkaziladi;

#С_1_февраля_2026_года
►Согласно законодательству, для семей, включенных в категорию «Семья на государственном обеспечении», внедряется пакет социальной помощи, включающий
♦ выделение субсидии в размере до 100-кратной БРВ на установку в домохозяйствах таких семей солнечных панелей мощностью 7–10 кВт;
♦ выделение через коммерческие банки кредитов на срок до 4 лет до 75-кратного размера БРВ на следующих условиях:
➖ кредит выдается для обеспечения занятости трудоспособных членов семьи, запуска или расширения предпринимательской деятельности, включая приобретение скота, птицы, кроликов, рыбы, пчелиных ульев, передвижных магазинов, мотороллеров, скутеров и иных основных средств, а также строительство теплиц;
➖ кредитные средства перечисляются на социальную карту члена семьи категории «Семья на государственном обеспечении» с льготным периодом 1 год;
➖ процентная ставка по кредиту устанавливается на уровне ставок Программы развития семейного предпринимательства.