Yuqori kuchlanishli kabel ishlab chiqaruvchi korxona bilan tanishildi
Mamlakatimizda energetika tarmogʻini jadal modernizatsiya qilish, yangi elektr stansiyalari va nimstansiyalar qurish, magistral tarmoqlarni yangilash hamda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini keng joriy etish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Iqtisodiyot tarmoqlari va aholi sonining oʻsishi natijasida elektr energiyasiga boʻlgan ehtiyoj ortib borayotgani yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlarini rivojlantirishni taqozo etmoqda. Shu bois, yuqori kuchlanishli kabel mahsulotlariga ichki va tashqi bozorlarda barqaror talab shakllanmoqda.
Faoliyati ushbu talabni qondirishga qaratilgan “Enco Group” korxonasi Belarus Respublikasining “Energokomplekt” kompaniyasi bilan hamkorlikda “Eltech Industrial” texnoparki hududida 21 gektar maydonda barpo etilmoqda. Loyihaning umumiy qiymati qariyb 60 million dollarni tashkil etadi. Korxona toʻliq quvvatga chiqqanidan soʻng 600 ga yaqin yangi ish oʻrni yaratiladi.
Loyiha ikki bosqichda amalga oshirilmoqda. Korxona yiliga 25 ming tonna mahsulot ishlab chiqarishi, eksport salohiyati 300 million dollarni tashkil etishi kutilmoqda.
Ayni paytda qurilish ishlarining birinchi bosqichi 98 foizga yakunlangan, 10 million dollardan ortiq investitsiya oʻzlashtirilgan. Korxona mahsulotlarini Germaniya, Latviya, Estoniya, Bolgariya va MDH davlatlariga eksport qilish rejalashtirilgan boʻlib, dastlabki hisob-kitoblarga koʻra, yillik eksport hajmi 140 million dollarga yetishi taxmin qilinmoqda.
Oʻtgan yili mamlakatimizga 400 million dollarga yaqin yuqori kuchlanishli kabel mahsulotlari va izolyatsiyalangan mis shinalar import qilingan. Korxona toʻliq ishga tushirilgandan keyin 150 million dollarlik import oʻrnini bosuvchi shunday mahsulot ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi.
Markaziy Osiyoda bunday yoʻnalishda faoliyat yuritayotgan 12 ta korxonaning 4 tasi Oʻzbekiston hissasiga toʻgʻri kelishi qayd etildi. Bu mamlakatimizda elektrotexnika sanoati bosqichma-bosqich yuqori qoʻshilgan qiymat yaratadigan tarmoqqa aylanayotganini koʻrsatadi.
Davlatimiz rahbariga korxonaning kelgusidagi rivojlanish rejalari, ishlab chiqarish hajmini kengaytirish, mahsulot turlarini koʻpaytirish hamda mahalliylashtirish darajasini oshirish boʻyicha takliflar taqdimot qilindi.
Prezidentimiz sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, mahalliy xomashyodan samarali foydalanish, ilgʻor texnologiyalarni joriy etish hamda eksportbop raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni yanada kuchaytirish yuzasidan mutasaddilarga tegishli koʻrsatmalar berdi.

Президент ознакомился с предприятием по производству высоковольтных кабелей
Президент Шавкат Мирзиёев 13 февраля в ходе поездки в Ахангаранский район Ташкентской области ознакомился с деятельностью предприятия «Enco Group», специализирующегося на производстве высоковольтной кабельной продукции.
Рост потребности в электроэнергии вследствие роста отраслей экономики и увеличения численности населения требует развития высоковольтных линий электропередачи. Поэтому на внутреннем и внешнем рынках сохраняется стабильный спрос на кабели высокого напряжения.
Предприятие «Enco Group», нацеленное на обеспечение данного спроса, возводится на площади 21 гектар в технопарке «Eltech Industrial» в партнерстве с белорусской компанией «Energokomplekt». Общая стоимость проекта составляет около 60 миллионов долларов. После выхода предприятия на полную мощность будет создано 600 новых рабочих мест.
Проект реализуется в два этапа. Ожидается, что предприятие будет производить 25 тысяч тонн продукции в год, а экспортный потенциал составит 300 миллионов долларов.
На данный момент первый этап строительных работ выполнен на 98 процентов, освоено более 10 миллионов долларов инвестиций. Планируется экспортировать продукцию предприятия в Германию, Латвию, Эстонию, Болгарию и страны СНГ. По предварительным оценкам, годовой объем экспорта должен составить 140 миллионов долларов.
В прошлом году в нашу страну импортировано высоковольтной кабельной продукции и изолированных медных шин на сумму около 400 миллионов долларов. После выхода предприятия на полную мощность станет возможным производство импортозамещающей продукции на сумму 150 миллионов долларов.
Отмечено, что на долю Узбекистана приходится 4 из 12 предприятий, действующих в этой отрасли в Центральной Азии. Это свидетельствует о том, что электротехническая промышленность в нашей стране поэтапно становится сектором, создающим высокую добавленную стоимость.
Главе нашего государства представлены дальнейшие планы развития предприятия, предложения по расширению объемов производства и ассортимента продукции, а также повышению уровня локализации.
Президент дал ответственным лицам соответствующие указания по расширению промышленной кооперации, эффективному использованию местного сырья, внедрению передовых технологий и дальнейшему наращиванию производства конкурентоспособной и экспортоориентированной продукции.