O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xalqaro xotin-qizlar kuniga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi nutqi
• 08.03.2026
Assalomu alaykum, muhtarama onaxonlar, qadrli opa-singillar, dilbar qizlarim!
Sizlarni, butun O‘zbekiston ayollarini 8-mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Inson hayotini, jamiyat taraqqiyotini xotin-qizlarsiz, ularning ezgu fazilatlarisiz tasavvur etib bo‘lmaydi.
Biz sizlarning timsolingizda Uchinchi Renessans bunyodkori bo‘lib maydonga chiqayotgan 22 millionlik yosh avlodni onalik mehri bilan tarbiyalab, voyaga yetkazgan buyuk bir kuchni ko‘ramiz.
Sizlar tadbirkor, olim, muallim, shifokor, muhandis, davlat va jamoat arbobi, bir so‘z bilan xonadonlarimiz farishtasi, oila va jamiyat tayanchi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Biz yurtimizda xotin-qizlarning huquq va manfaatini ta’minlash, muammolarini hal qilish bo‘yicha mutlaqo yangi tizim yaratdik. Barcha qonun, farmon va qarorlarni qabul qilishda gender masalasi bo‘yicha huquqiy mexanizmlar joriy etildi.
Endi xotin-qizlarning huquq va manfaatlariga ta’siri baholanmay turib birorta qonun qabul qilinmaydi.
Yaratilgan keng imkoniyat va sharoitlar hisobiga 230 mingga yaqin tadbirkor ayollar sinfi shakllandi, mirishkor fermer ayollarimiz 12 ming nafarga yetdi, ilm-fan rivojiga ulkan hissa qo‘shayotgan olimalarimiz 6 ming nafardan oshdi.
O‘tgan yili dunyo arenalarida shijoatli qizlarimiz 167 ta oltin, 193 ta kumush, 243 ta bronza medalini qo‘lga kiritgani tahsinga sazovordir.
Xotin-qizlarimiz hayotidagi ana shunday katta o‘zgarishlar dunyo hamjamiyati tomonidan e’tirof etilmoqda. Xususan, O‘zbekiston Parlamentlararo ittifoqning “Parlamentdagi ayollar” reytingida 92 pog‘ona yuqorilab, 36-o‘rinni egalladi; “Gender tenglik va boshqaruv” indeksida 103-o‘rindan 52-o‘ringa ko‘tarildi; Jahon bankining “Ayollar, biznes va qonun” hisobotida esa o‘z pozitsiyasini 43 pog‘onaga yaxshilab, 48-o‘ringa chiqdi.
Fursatdan foydalanib, turli sohalardagi mehnati, iste’dodi va aql-zakovati bilan Yangi O‘zbekistonni barpo etishga munosib hissa qo‘shib kelayotgan ayollarimizga, xalqaro maydonlarda Vatanimizni dunyoga tarannum etayotgan qizlarimizga, ularning ota-onalari, ustoz va murabbiylariga samimiy minnatdorlik bildiraman.
Ayollarni ishli va daromadli qilish masalasi hamisha e’tiborimiz markazida bo‘lib kelmoqda. O‘tgan yili xotin-qizlar bandligini ta’minlash va ularni tadbirkorlikka jalb etish maqsadida 23,5 trillion so‘m kredit yo‘naltirdik. Buning hisobidan 425 mingdan ortiq opa-singillarimiz tadbirkorlikka jalb qilindi.
Misol uchun, to‘qimachilik sohasida 300 nafar ayollarni band qilgan yangiariqlik Nargiza Bekmuratova o‘tgan yili ikkinchi fabrikasini ochib, yana 100 ta ish o‘rni yaratdi. Ushbu ishbilarmon qizimiz 2025-yilda Anqara shahrida o‘tkazilgan xalqaro tanlovda “Xotin-qizlar uchun eng ko‘p ish o‘rni yaratgan tadbirkor ayol” nominatsiyasi g‘olibi bo‘ldi.
Men bunday serg‘ayrat qizlarimizni Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari, deb bilaman. Ularni har qancha qo‘llab-quvvatlashga tayyorman. Shu bois bu yil 166 ming nafar xotin-qizlar zamonaviy kasb va tadbirkorlikka, yana 100 ming nafari IT sohasiga o‘qitiladi.
Shuningdek, opa-singillarimizga o‘z uyida tadbirkorlik qilishi uchun “Daromadli ayol” dasturini boshlaymiz. Bu orqali lider tadbirkorlar ko‘magida kasanachilik, hunarmandchilik, parrandachilik, asalarichilik va tomorqachilik yo‘nalishlarida 50 ming nafar ayolning bandligi ta’minlanadi.
Bundan tashqari, “Hamroh” dasturi doirasida xotin-qizlarning 3 mingta loyihasiga jami 1 trillion so‘m ajratiladi.
Umuman, joriy yilda 1,5 million nafar ayolni daromadli qilish, shundan 400 ming nafarini biznesga jalb etish bo‘yicha katta marra olganmiz. Ushbu maqsadlar uchun 25 trillion so‘mdan ziyod resurs yo‘naltiriladi. Bosh vazir o‘rinbosarlari J.Qo‘chqorov, Z.Mahkamova, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri B.Zohidov, Markaziy bank raisi T.Ishmetov, viloyat hokimlari bu ishlarga mas’ul bo‘ladi.
Bugun oliygohda o‘qiyotgan qizlarimiz soni 904 mingdan oshib, jami talabalarning 54 foizini tashkil etmoqda.
O‘tgan yili 60 nafar qizimiz dunyodagi eng nufuzli oliygohlarga o‘qishga kirgani albatta barchamizni quvontiradi.
Stajor-tadqiqotchilar va doktoranturada tahsil olayotganlarning 8,5 ming nafari, ya’ni, 61 foizini xotin-qizlar tashkil etayotgani ham e’tiborlidir.
Bugungi anjumanimizda qatnashayotgan qizlarimiz – Kegeyli tumanidan Indira Satniyazova, buxorolik Vazira Fayzullayeva, navoiylik Mashhura Qudratovaning xalqaro fan olimpiadalarida erishgan yutuqlarini hamda bir qator xalqaro startap tanlovlari g‘olibi bo‘lgan buvaydalik Dilafro‘z Jo‘raboyeva nufuzli “Microsoft” kompaniyasining O‘zbekistondagi elchisi sifatida e’tirof etilganini ham alohida ta’kidlash lozim.
Yangi o‘quv yilidan boshlab ehtiyojmand oilalardagi ayollarimiz uchun davlat granti kvotasini 2 karra oshirib, 4 mingtaga yetkazamiz.
TOP-300 talikdagi oliygohlar bilan qo‘shma ta’lim asosida magistratura bosqichida ta’lim olayotgan talaba qizlarning kontrakt pullari ham davlat tomonidan to‘lab beriladi.
Endi har yili xotin-qizlarning innovatsion g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash uchun kamida 10 ta yo‘nalish bo‘yicha startap tanlovlari o‘tkaziladi. Bunda har bir yo‘nalish g‘olibiga Innovatsiya jamg‘armasidan 500 million so‘mgacha grant beriladi. Maktablarning 11-sinfini bitirib, davlat texnikumlariga kirgan qizlarni kasbga o‘qitish to‘liq davlat granti asosida bo‘ladi.
O‘ylaymanki, bu tashabbuslar xotin-qizlarimiz uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochib beradi.
Ayollar va bolalarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlikka qarshi murosasiz muhit yaratish – biz uchun strategik vazifa. Shu haftada yana bir muhim Farmonni imzoladim. Endi xotin-qizlar va bolalarga nisbatan har qanday zo‘ravonlik va tazyiq holatlariga qarshi qat’iy tizim asosida kurash olib boramiz.
Yana bir muhim masalaga to‘xtalmoqchiman. Bugungi kunda jazoni ijro etish muassasalarida 2589 nafar ayol jazo muddatini o‘tamoqda.
Turli sabablarga ko‘ra, bilib-bilmay jinoyatga qo‘l urgan ushbu ayollar ham shu yurtning fuqarolari. Ularni ijtimoiy hayotga qaytarish, jamiyatning to‘laqonli a’zosiga aylantirish to‘g‘risida ham jiddiy o‘ylashimiz kerak.
Jazoni o‘tayotgan ayollarning 1239 nafari o‘rta ma’lumotli, na kasbi, na hunari bor. Ularning 443 nafari oliy ta’lim muassasalarida o‘qish istagini bildirgan. Shu bois bunday xotin-qizlar bilan manzilli ishlash bo‘yicha “Yangi hayot” dasturini boshlaymiz.
Ichki ishlar vazirligi Kasbiy ta’lim agentligi va Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bilan jazoni o‘tayotgan ayollarni 3-6 oylik kasb dasturlari bo‘yicha o‘qitib, sertifikat beradi. Shuningdek, mahkumalarga o‘sha yerning o‘zida imtihon topshirib, oliygohlarga kirish va masofaviy o‘qish imkoniyatini yaratib beramiz.
Kontrakt bo‘yicha o‘qishga qabul qilinganlarga jazoni o‘tab, ishga joylashganidan keyin qaytarish sharti bilan foizsiz ssuda ajratiladi.
Muhtarama onaxonlar, qadrli opa-singillar!
Bugun Yangi O‘zbekiston o‘z taraqqiyotining yangi bosqichiga dadil kirib bormoqda. Biz o‘z oldimizga, avvalo, inson baxti, inson qadri uchun xizmat qiladigan ulkan maqsadlar qo‘yganmiz. Chunki, inson baxti – oiladan boshlanadi, oila esa ayol bilan mustahkam. Kelajak avlodlar ana shu muqaddas makonda kamolga yetadi. Hech shubhasiz, bu borada qizlarimizning ma’naviy tarbiyasi hal qiluvchi o‘rin tutadi.
Mehr-oqibat, or-nomus va andisha kabi muqaddas fazilatlar qizlarimiz qalbiga buvijonlarning nasihat va o‘gitlari bilan kiradi. Bunday oilada tarbiya olgan qizlarimiz yurish-turishi, odob-axloqi va hayotga munosabati bilan tengdoshlariga namuna bo‘lib kelgan. Bugungi sharoitda ana shu tarbiya maktabiga ehtiyoj har qachongidan ham dolzarb bo‘lib turibdi.
Shu o‘rinda men o‘ta og‘ir sinov damlarida ham qaddi bukilmagan, butun umrini oilasiga, farzandiga bag‘ishlagan barcha onaxonlarimizga murojaat qilmoqchiman.
Biz 2026-yilni “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili”, deb e’lon qilganimiz bejiz emas. Dunyodagi vaziyat qanday tahlikali bo‘lib borayotganini barchamiz ko‘rib turibmiz.
Bunday murakkab davrda yurtimizdagi tinchlik va osoyishtalik Alloh taolo bergan ulug‘ ne’mat ekanini yanada chuqur his etmoqdamiz. Uni asrash esa har birimizning muqaddas burchimizdir.
Mana shunday sharoitda duogo‘y buvijonlarimiz, mo‘tabar onaxonlarimiz oilalarda bu ne’matning qadriga yetish, uni asrab-avaylash va farzandlar, nabiralarga shukronalik tuyg‘usini singdirishda namuna bo‘ladilar, deb ishonaman.
Inson uchun o‘z mehnatining mahsulini ko‘rish, e’tirof va e’tiborga sazovor bo‘lish katta baxt.
Ushbu qutlug‘ bayram arafasida yurtimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan ayollarimizdan bir guruhini davlatimizning yuksak unvon, orden va medallari bilan taqdirlash bo‘yicha Farmonni imzoladim. Shuningdek, an’anaga ko‘ra, o‘qish va ijodda, ilm-fan, sport va jamoat ishlarida faol bo‘lib kelayotgan qizlarimizdan yana 28 nafari Zulfiya nomidagi davlat mukofotiga sazovor bo‘ldi.
Butun xalqimiz nomidan mukofot sohibalarini yana bir bor tabriklayman.
So‘nggi yillarda siz, azizlar bilan, xalqimiz bilan birga ilgari tariximizda bo‘lmagan buyuk ishlarni amalga oshirdik.
Mashaqqatli, halol mehnatimiz bilan butun dunyoning e’tirofi va hurmatiga sazovor bo‘lmoqdamiz. Eng muhimi, har bir soha va tarmoqda Yangi O‘zbekiston maktabi shakllanmoqda.
Biz uchun bugungi o‘ta og‘ir va murakkab zamonda oldimizga qo‘ygan ulkan marralarni egallashda yanada birlashib, hamjihat bo‘lib mehnat qilish har qachongidan ham muhim vazifadir.
Yangi O‘zbekistonni ayollari hayotdan rozi bo‘lib, baxtli-saodatli yashaydigan mamlakatga aylantirish – mening eng katta niyatim.
Ishonchim komil, sizdek fidoyi, shijoatli, mehnatkash ayollarimiz, butun xalqimiz bilan birga ezgu maqsadlarimizga, albatta erishamiz!
So‘zimning yakunida butun O‘zbekiston xotin-qizlarini kirib kelayotgan nafosat ayyomi, go‘zallik bayrami bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklayman.

Уважаемые матери, дорогие сестры, милые дочери!
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, всех женщин Узбекистана с Международным женским днем – 8 Марта.
Без женщин, их замечательных, благородных качеств невозможно представить развитие общества, саму жизнь.
Мы видим в вас великую силу, которая с материнской любовью взрастила и воспитала наше 22-миллионное молодое поколение созидателей Третьего Ренессанса в стране.
Вы – предпринимательницы и ученые, учителя, врачи и инженеры, государственные и общественные деятели. Одним словом, вы – хранительницы домашнего очага, опора семьи и всего нашего общества.
Мы создали в стране новую систему обеспечения прав и интересов женщин, решения их проблем. Внедрены правовые механизмы экспертизы по гендерным вопросам всех законов, указов и постановлений при их принятии. Отныне ни один закон не будет приниматься без оценки его воздействия на права и интересы женщин.
В результате созданных в стране широких возможностей и условий сформировался класс предпринимателей, среди которых насчитывается около 230 тысяч женщин, в сфере сельского хозяйства активно работают 12 тысяч фермеров-женщин, огромный вклад в развитие науки вносят более 6 тысяч женщин-ученых. Следует также отметить, что в прошлом году на мировых спортивных аренах наши девушки завоевали 167 золотых, 193 серебряных и 243 бронзовых медали.
Такие большие изменения в жизни наших женщин получают признание мирового сообщества. В частности, в рейтинге Межпарламентского союза «Женщины в парламенте» Узбекистан, поднявшись на 92 позиции, занял 36-е место, в Индексе гендерного равенства и управления поднялся со 103-го на 52-е место, в отчете Всемирного банка «Женщины, бизнес и закон» улучшил свою позицию на 43 пункта, заняв 48-е место.
Пользуясь возможностью, выражаю искреннюю признательность нашим женщинам, которые работают в разных сферах и своим трудом, талантом, интеллектуальным потенциалом вносят достойный вклад в построение Нового Узбекистана, нашим девушкам, приумножающим славу Родины на международных аренах, их родителям, наставникам и тренерам.
Вопрос обеспечения женщин работой и доходами всегда находится в центре нашего внимания. В прошлом году на повышение их занятости и привлечение к предпринимательству мы выделили 23,5 триллиона сумов кредитов, в результате трудоустроено и занялись бизнесом более 425 тысяч женщин.
Так, Наргиза Бекмуратова из Янгиарыкского района, обеспечившая занятость 300 женщин в текстильной сфере, в прошлом году открыла вторую фабрику и создала еще 100 рабочих мест. В 2025 году на международном конкурсе в Анкаре она одержала победу в номинации «Предпринимательница, создавшая наибольшее количество рабочих мест для женщин».
Таких наших инициативных женщин и девушек я считаю созидателями Нового Узбекистана. И готов их всемерно поддерживать.
Поэтому в нынешнем году 166 тысяч женщин будут обучены современным профессиям и предпринимательству, еще 100 тысяч – IT. Наряду с этим для налаживания среди них предпринимательства на дому мы приступим к реализации программы «Даромадли аёл» («Доход для женщин»). Благодаря ей при содействии ведущих предпринимателей будет обеспечена занятость 50 тысяч женщин в направлениях надомничество, ремесленничество, птицеводство, пчеловодство и приусадебное хозяйство.
Кроме того, в рамках программы «Хамрох» («Сопровождение») на осуществление 3 тысяч проектов женщин будут выделены средства в размере 1 триллиона сумов.
В целом в текущем году мы наметили обеспечить доходом 1,5 миллиона женщин, 400 тысяч из них привлечь к бизнесу, на что будет направлено более 25 триллионов сумов.
За эту работу ответственны заместители Премьер-министра Дж.Кучкаров, З.Махкамова, министр занятости и сокращения бедности Б.Зохидов, председатель Центрального банка Т.Ишметов, хокимы областей.
Сегодня в высших учебных заведениях страны обучаются более 904 тысяч девушек, что составляет 54 процента от общего числа студентов.
Всех нас, безусловно, радует, что в прошлом году 60 наших девушек поступили в самые престижные вузы мира. Примечательно также, что среди стажеров-исследователей и обучающихся в докторантуре 8,5 тысячи, или 61 процент, составляют женщины.
Достойны особого внимания успехи участвующих в сегодняшнем мероприятии Индиры Сатниязовой из Кегейлийского района, Вазиры Файзуллаевой из Бухары, Машхуры Кудратовой из Навои, достигнутые на международных предметных олимпиадах, признание авторитетной компанией «Microsoft» своим послом в Узбекистане победительницы ряда международных стартап-конкурсов Дилафруз Журабоевой из Бувайдинского района.
С нового учебного года для женщин и девушек из нуждающихся семей мы в 2 раза – до 4 тысяч – увеличим количество квот на получение государственного образовательного гранта.
Студенткам, обучающимся в магистратуре на основе системы совместного образования с вузами, входящими в топ-300, сумма контракта также будет оплачиваться государством.
Теперь для поддержки инновационных идей женщин ежегодно будут проводиться стартап-конкурсы по не менее чем 10 направлениям. При этом по каждому направлению победительнице будет выделен грант до 500 миллионов сумов из Инновационного фонда.
Обучение профессиям девушек, окончивших 11-й класс школы и поступивших в государственные техникумы, будет полностью осуществляться на основе государственного гранта.
Думаю, эти новые условия откроют перед нашими женщинами и девушками большие возможности.
Наша стратегическая задача – создать среду, непримиримую к притеснениям и насилию по отношению к женщинам и детям.
На этой неделе я подписал важный Указ. Отныне мы будем еще решительнее бороться с любыми проявлениями насилия и притеснения в отношении женщин и детей на основе строгой системы.
Хотел бы остановиться еще на одном вопросе. В настоящее время в учреждениях исполнения наказания отбывают срок 2 589 женщин. Эти женщины, совершившие преступления в силу разных обстоятельств, по незнанию, также являются гражданами страны. И мы должны серьезно подумать об их социальной реабилитации, становлении полноправными членами общества.
У 1 239 отбывающих наказание женщин имеется среднее образование, но нет ни профессии, ни навыков. Из них 443 выразили желание учиться в высших образовательных учреждениях. Поэтому мы начнем реализацию программы «Янги хаёт» («Новая жизнь») по адресной работе с такими женщинами.
Министерство внутренних дел совместно с Агентством профессионального образования и Министерством занятости и сокращения бедности организуют обучение отбывающих наказание женщин по 3-6-месячным профессиональным программам, с последующей выдачей им сертификатов.
Мы создадим для осужденных женщин возможность сдавать экзамены, поступать в вузы и учиться дистанционно. Для поступивших на учебу по контракту будет выделена беспроцентная ссуда с условием возврата после отбывания наказания и трудоустройства.
Новый Узбекистан сегодня уверенно входит в новый этап своего развития. Мы поставили перед собой важнейшие цели, достижение которых послужит обеспечению благополучия человека, его чести и достоинства. Ведь счастье каждого начинается в семье, а семья становится крепкой прежде всего благодаря женщине. Достойное будущее поколение может сформироваться только в такой среде.
Несомненно, в этой связи решающее значение имеет духовно-нравственное воспитание наших девушек. Благодаря советам и напутствиям бабушек и матерей у них формируются такие прекрасные качества, как доброта, милосердие, достоинство, порядочность.
Девочки, воспитанные в подобных семьях, своим прилежным поведением, добродетелями и отношением к жизни всегда были примером для сверстниц.
Сегодня хорошее воспитание актуально как никогда. В этой связи хочу обратиться ко всем нашим почтенным женщинам, которые выстояли в дни самых трудных испытаний, полностью посвятили свою жизнь семье, детям.
Не случайно 2026 год мы объявили Годом развития махалли и всего общества. Все мы видим, насколько напряженной становится ситуация в мире. В этой сложной обстановке мы еще глубже осознаем, каким бесценным богатством являются мир и спокойствие в нашей стране. Сохранить их – священный долг каждого из нас.
Убежден, что в этих условиях наши заботливые бабушки и матери, благословляющие на добрые дела, станут для нас примером того, как беречь мир и стабильность в стране и воспитывать в семьях, у детей и внуков чувство благодарности за это величайшее благо.
Получать удовлетворение от результатов своего труда, быть удостоенным внимания и признания – это большое счастье для человека.
Накануне нынешнего замечательного праздника я подписал Указ о присвоении почетных званий, награждении орденами и медалями нашего государства группы женщин, которые вносят достойный вклад в развитие страны. Также по традиции еще 28 девушек, проявляющих активность в учебе, творчестве, науке, спорте и общественной жизни, удостоены Государственной премии имени Зульфии. От имени всего нашего народа еще раз поздравляю награжденных.
В последние годы мы вместе с вами, со всем нашим народом осуществили поистине великие дела.
Самоотверженным, добросовестным трудом мы добиваемся признания и уважения всего мира. Самое важное, в каждой сфере и отрасли формируется собственная школа Нового Узбекистана.
Важнейшей задачей для нас являются укрепление нашего единства, еще более сплоченный труд во имя достижения высоких рубежей в нынешнее непростое время.
Моя самая большая мечта – чтобы Новый Узбекистан стал страной, где женщины довольны своей жизнью, счастливы, живут в мире и благополучии.
Убежден, что вместе с вами – самоотверженными, целеустремленными, трудолюбивыми женщинами, вместе со всем нашим народом мы обязательно достигнем этих благородных целей.
В завершение своего выступления еще раз от всей души поздравляю женщин Узбекистана с наступающим прекрасным праздником.