Jahon banki loyihasi doirasida yer ajratish va aholini ko‘chirish rejasi ishlab chiqildi
⇒ O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Toshkent shahri va Toshkent viloyatida elektr energiyasi taʼminoti barqarorligini yana-da oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2020 yil 29 iyuldagi PQ-4791-sonli qarorlariga asosan “Yangi 500 kV kuchlanishli “Halqa” nimstansiyasi hamda 220 kV va 500 kV kuchlanishli havo elektr uzatish tarmoqlarini qurish” investitsiya loyihasi Jahon banki kredit mablag‘lari hisobidan amalga oshirilmoqda. Jahon bankining talabiga asosan yer ajratish va aholini ko‘chirish hisoboti ishlab chiqilib, o‘zbek tiliga tarjima qilindi.
► Loyiha to‘g‘risida qisqacha maʼlumot:
Mazkur “Yangi 500 kV kuchlanishli “Halqa” nimstansiyasi hamda 220 kV va 500 kV kuchlanishli havo elektr uzatish tarmoqlarini qurish” investitsiya loyihasi doirasida 220 kV kuchlanishli havo elektr uzatish tarmog‘ini qurish belgilanganiligi, Toshkent viloyatining Quyichirchiq tumanida 88,5 km uzunlikda bo‘lgan havo elektr uzatish tarmog‘i qurilishi amalga oshirilmoqda.
✍️ Azizbek Botirov, “O‘zbekiston MET” AJ Ekologiya, ijtimoiy va yer munosabatlari masalalari bo‘limi boshlig‘i

⇒ В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 июля 2020 года № ПП-4791 “О мерах по дальнейшему повышению надежности электроснабжения города Ташкента и Ташкентской области” инвестиционный проект “Строительство новой подстанции 500 кВ “Халка” и воздушных линий электропередачи напряжением 220 кВ и 500 кВ” реализуется за счет кредитных средств Всемирного банка.
В соответствии с требованиями Всемирного банка был разработан План по отводу земель и переселению населения (RAP), который также переведен на узбекский язык.
► Краткая  информация о проекте
В рамках инвестиционного проекта “Строительство новой подстанции 500 кВ “Халка” и воздушных линий электропередачи напряжением 220 кВ и 500 кВ” предусмотрено строительство воздушной линии электропередачи напряжением 220 кВ протяженностью 88,5 км, проходящей по территории Куйичирчикского района Ташкентской области.
✍️ Азизбек Ботиров
Начальник отдела по вопросам экологии, социальных отношений и земельных отношений АО «Национальные электрические сети Узбекистана».