Jahon banki loyihasi doirasida yer ajratish va aholini ko‘chirish rejasi ishlab chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Toshkent shahri va Toshkent viloyatida elektr energiyasi taʼminoti barqarorligini yana-da oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2020-yil 29-iyuldagi PQ-4791-sonli qarorlariga asosan “Yangi 500 kV kuchlanishli “Halqa” nimstansiyasi hamda 220 kV va 500 kV kuchlanishli havo elektr uzatish tarmoqlarini qurish” investitsiya loyihasi Jahon banki kredit mablag‘lari hisobidan amalga oshirilmoqda.
Loyihalar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 23 fevraldagi PQ-5001-son «Buxoro viloyati Peshku tumanida quvvati 300–500 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasini qurish investitsiya loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»...
Toshkent viloyatida 220 kV kuchlanishli elektr uzatish havo tarmog‘i qurilmoqda
“Toshkent viloyatida Toshkent isssiqlik elektr stansiyasi va “Keles” podstansiyasi oralig‘ida 220 kV kuchlanishli elektr uzatish havo tarmog‘ini qurish” loyihasi to‘g‘risida qisqacha maʼlumot.
“Magistral elektr tarmoqlarini modernizatsiya va rekonstruksiya qilish” investitsiya loyihasi to‘g‘risida ma’lumot

В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 июля 2020 года № ПП-4791 “О мерах по дальнейшему повышению надежности электроснабжения города Ташкента и Ташкентской области” инвестиционный проект “Строительство новой подстанции 500 кВ “Халка” и воздушных линий электропередачи напряжением 220 кВ и 500 кВ” реализуется за счет кредитных средств Всемирного банка.
Проекты реализуются в соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан от 23 февраля 2021 года № ПП-5001 «О мерах по реализации инвестиционного проекта “Строительство ветряной электростанции мощностью 300–500 МВт в Пешкунском районе Бухарской области”»...